W niedzielę 18 sierpnia 2024 r. w Bzommar (Liban), gdzie znajduje się siedziba Patriarchatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego, odprawiona została, przy ołtarzu polowym, msza św. patriarchalna z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP.
W niedzielę 18 sierpnia 2024 r., odbyły się w klasztorze w Bzommar patriarchalne uroczystości z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także z okazji 275. rocznicy założenia klasztoru.
O godzinie 10.30 spod klasztoru wyruszyła procesja z pielgrzymami ze wszystkich stron Libanu, w kierunku amfiteatru z ołtarzem bł. Ignacego Maloyana. W procesji, której towarzyszyła orkiestra dęta, szli ojcowie z klasztoru, wikariusz patriarchalny Kongregacji Kościołów Patriarchalnych w Bzommar i przełożony klasztoru.
Liturgii przewodniczył katolikos patriarcha Cylicji dla Ormian katolików Rafał Piotr XXI Minassian. Na uroczystościach obecni byli duchowni ormiańskiego Kościoła katolickiego oraz przedstawiciele różnych organizacji i grup religijnych, wierni ze wszystkich regionów Libanu.
Patriarcha w swoim wystąpieniu podkreślił wkład klasztoru w Bzommar w życie i historię Libanu, mówiąc, że 275 lat, to nie tylko liczba, ale historia całego zgromadzenia, jego dokonania i osiągnięcia.
Rafał Piotr XXI oznajmił też, i wyraził z tego radość z tego, że do grona świętych niedługo dołączą, decyzją zatwierdzoną już przez papieża Franciszka: bł. Ignacy Maloyan, bp. Komitas i Zohrabian, a proces kanonizacyjny kard. Grzegorza Piotra XV Agadżaniana dobiega końca. Wystąpienie zakończył gratulacjami z okazji 275-lecia klasztoru i święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, błogosławiąc wszystkich obecnych.
Na zakończenie liturgii Patriarcha pobłogosławił kosze winogron, które - zgodnie z ormiańskim zwyczajem - wierni zabierają do domów, dodają je do swoich zbiorów, by i one zostały pobłogosławione. Rytuał ten opiera się na tradycji biblijnej. Bóg przez Mojżesza nakazał Hebrajczykom złożyć w ofierze swoje owoce, aby otrzymać błogosławieństwo Pana. Po modlitwie winogrona zostały trzykrotnie pobłogosławione, a następnie rozdane wiernym.
Błogosławieństwo winogron jest symbolicznym świętem urodzaju ziemi. Winorośl jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Patriarcha Noe zasadził winorośl w Nachiczewanie zaraz po opuszczeniu arki. Oczywiście wino liturgiczne jest również produkowane z winogron.
EŁ; na podstawie artykułu Institut Du Clergé Patriarcal De Bzommar
»artykuł w j. ormiańskim i pełna galeria zdjęć (fb Institut Du Clergé Patriarcal De Bzommar)