default_mobilelogo

W 2001 roku obchodzono 1700-lecie chrztu Armenii. 18 lutego tamtego roku w Bazylice Watykańskiej św. Piotra z tej okazji ówczesny papież, Jan Paweł II (dzisiaj: Święty Jan Paweł II), przewodniczył uroczystej mszy św. w obrządku ormiańskim, którą sprawował Katolikos-Patriarcha Cylicji dla Ormian katolików, Nerses Bedros XIX.

"Radujcie się dzisiaj wszystkie wzniesienia z wielkiej chwały Góry Sepuh, góry najdostojniejszej ponieważ to na niej właśnie żył św. Grzegorz, świetlista kolumna świętego Kościoła ormiańskiego. Dzięki niemu raduje się ona w chwale niebiańskiego Syjonu. Góra ta promieniuje mistyczną radością bardziej niż wysoki szczyt Araratu, gdyż na niej przebywał św. Grzegorz, zbawcza Arka narodu ormiańskiego, niosąca ratunek od grzechu i dzięki tej górze zostaliśmy wybawieni od wszelkiego zła".

Te słowa hymnu ku czci św. Grzegorza Oświeciciela, apostoła Ormian, zabrzmiały wtedy w Bazylice św. Piotra podczas liturgii. Wokół specjalnie dostosowanego na tę okoliczność ołtarza Konfesji, zgromadziła się hierarchia katolickiego Kościoła ormiańskiego, duchowieństwo i wierni.

Ojciec Święty Jan Paweł II wygłosił homilię, w której powiedział m.in.:
"Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda". Słuchamy ponownie tych słów, podczas gdy wspominamy tysiąc siedemset łat chrztu narodu ormiańskiego. Minęło już siedemnaście wieków od chwili, gdy słowo Chrystusa zabrzmiało w Armenii, gdy przepowiadanie świętego Grzegorza Oświeciciela i wola króla Tyrydatesa III, nawróconego na wiarę, uczyniły z tej ziemi miejsce błogosławione i uświęcone przez Ducha. (…)
Ukochani Bracia i Siostry narodu ormiańskiego, zebraliśmy się tu dzisiaj, aby wyrazić Wam wdzięczność. Podziękować nie tylko za chwalebny początek Waszej historii, ale za całe dzieje, przepojone chrześcijaństwem i nieomal utożsamiające się z nim. Biskup Rzymu jest wyrazicielem tej wdzięczności i ofiarowuje ją Wam jako dar najpiękniejszy i najserdeczniejszy".

Papież z okazji tej rocznicy wystosował do Narodu Ormiańskiego specjalny list apostolski (Watykan, 2 lutego 2001 r.):
"Patrząc na Ormian, jak zresztą na wiele innych narodów chrześcijańskich, nie możemy nie zauważyć, że wiara chrześcijańska naznaczyła najgłębsze włókna ich wspólnego czucia. Alfabet ormiański powstał także po to, aby dać głos Ewangelii i przyczynić się do jej szerzenia, by przetłumaczyć Biblię, liturgię i pisma Ojców wiary. Sztuka, życie społeczne i rodzinne, nawet instytucje publiczne znalazły w wierze w Chrystusa pewny punkt odniesienia" - stwierdził w nim Ojciec Święty.

TUTAJ CAŁY TEKST LISTU APOSTOLSKIEGO

Ówczesny katolikos-Patriarcha Cylicji dla Ormian katolików, Nerses Bedros XIX skierował podziękowanie dla papieża za przewodniczenie uroczystej liturgii, mówiąc m.in.:
„Ojcze Święty. Jesteśmy pełni uznania dla Ciebie za to, że zechciałeś przewodniczyć tej świętej Liturgii Pontyfikalnej w rycie armeńskim w Bazylice św. Piotra, sprawowanej z okazji 1700 rocznicy chrztu narodu ormiańskiego, dokonanego przez św. Grzegorza Oświeciciela, patrona Kościoła w Armenii, tak katolickiego jak też apostolskiego. W imieniu Najdostojniejszych Zwierzchników naszego Synodu, kapłanów, diakonów, zakonników i zakonnic, wszystkich Ormian i przyjaciół uczestniczących w tej Świętej Liturgii, uświetniającej uroczyste obchody tego historycznego wydarzenia, wyrażam gorące pozdrowienia."

TUTAJ CAŁY TEKST PODZIEKOWANIAQ KATOLIKOSA

W uroczystej liturgii brał również wtedy udział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, nasz wieloletni duszpasterz ormiańskokatolicki w Polsce. Tak to wspominał na swoim blogu:
„W lutym 2001 roku pojechałem do Rzymu na jubileusz 1700-lecia chrztu Armenii. Wtedy byłem już oddelegowany przez swoich zwierzchników do spraw ormiańskich. Mszy świętej odprawianej w bazylice św. Piotra w obrządku ormiańskim przewodniczył patriarcha Ormiańskiego Kościoła Katolickiego z Libanu, Nerses Bedros XIX. Byłem jednym z koncelebrantów. Po raz pierwszy brałem wtedy udział w tak bogatym i uroczystym nabożeństwie w rycie ormiańskim. W jego trakcie papież przekazał patriarsze ormiańskiemu relikwie św. Grzegorza Oświeciciela, który dokonał chrztu Armenii w 301 roku i jest patronem Kościoła Ormiańskiego.
(…) po środowej audiencji ogólnej, znów bocznymi drzwiami, zostałem wprowadzony do apartamentów papieskich, gdzie byli również inni księża, którzy dostąpili podobnego zaszczytu. Szczęśliwie udało mi się porozmawiać  z Janem Pawłem i przedstawić  mu sprawę powierzoną  mi przez polskie środowisko Ormian.”

Z okazji 1700-lecia chrztu Armenii poczta watykańska wydała również serię trzech znaczków pocztowych.

We wrześniu tego jubileuszowego roku Ojciec Święty, Jan Paweł II odbył też trzydniową pielgrzymkę do Armenii.


zdjęcia: www.isakowicz.pl. Internet