Historia portretu śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
.Galeria wewnątrz kościoła w Ryczeniu fot. Marek Kubicki |
W trakcie przyjęcia Hubert Kubicki wyświetlił nagrane przez siebie wystąpienie śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego wygłoszone w tej właśnie świetlicy 17 kwietnia 2016 roku. Sporo uczestników dzisiejszej mszy uczestniczyło również i w tamtym spotkaniu. Samo nagranie, trwające ok. 40 minut, jest niezwykle interesujące, a oglądając i słuchając miało się wrażenie, że ks. Tadeusz właśnie jest z nami…
Historia obrazu zaczęła się w niedzielę 28 kwietnia 2024 roku z inicjatywy ks. Ryszarda Skocza, gdy zaproponował jego namalowanie oraz zapoczątkował zbiórkę funduszy na jego powstanie. Należy zaznaczyć, że w zbiórce pieniężnej wzięli udział Przyjaciele ks. Tadeusza z Ryczenia oraz Bardzo Rozległych Okolic – miejscowości rozsianych po Polsce.
W trakcie kilku spotkań w różnych częściach kraju, które były również kwestą (co oczywiste z pominięciem w tym względzie spotkań z podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta) na rzecz namalowania portretu ks. Tadeusza, okazana została przygotowana – na razie pusta – rama, która ostatecznie obraz zdobi. Tematem tych spotkań była historia górnictwa, minerały kopalń KGHM Polska Miedź SA, oraz inicjatywa powstania obrazu śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego do galerii w kościele w Ryczeniu. A spotkań było wiele: w sobotę 11 maja z Podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta w łódzkim Helenówku oraz w Domu Kultury w Strykowie. W niedzielę 12 maja prelekcji wysłuchali Goście zebrani w Sulejówku, 13 maja zebrani w Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie, a 15 maja – podopieczni Fundacji im. Brata Alberta w Cerekwi k. Bochni oraz w Muzeum Motyli w Bochni. Wreszcie 16 maja, w Teatrze Dolina Słońca w Radwanowicach, odbyło się spotkanie z podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Mimo Wszystko Anny Dymnej.
Cała zebrana suma, uszczuplona jedynie o apanaże należne autorowi obrazu, a wynosząca ponad 12 000 zł., zasili konto Fundacji im. Brata Alberta z siedzibą w Radwanowicach, która jest dziełem życia Zmarłego.
Zakończenie tej historii miało miejsce w Ryczeniu 1 grudnia 2024 r., kiedy to obraz, już wiszący w miejscu dla niego przygotowanym, został poświęcony. Odtąd każdy odwiedzający naszą świątynię może zobaczyć tę wyjątkową galerię. Żadna z przedstawionych na portretach postaci nie znalazła się tam przypadkowo, a w czasach, w których żyjemy, nikt nie przywoływał tak usilnie pamięci o Kresach, jak śp. ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – nieodżałowanej pamięci duszpasterz środowisk kresowych, „Solidarności”, Polskich Ormian oraz osób niepełnosprawnych.
Świeć Dobry Panie nad Jego duszą.
Sprawę w imieniu Przyjaciół księdza Tadeusza z Ryczenia i Okolic
opisał Marek Kubicki.