default_mobilelogo
Na schodach stoją od lewej górnej: Arkadiusz Łanda, Szymon Szendryk, Hubert Kubicki, Grzegorz Mrowiec, Damian Łukaszów, Wiesław Świerszcz, Marcin Dąbrowski, Marek Kubicki, Jan Okienko, ks. Ryszard Skocz, Wojciech Kubicki, Arkadiusz Tomasz Wojnowski (autor portretu), Matylda Maria Kubicka i Kazimierz Kubicki; fot: Zofia Świerszcz.

Historia portretu śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

W niedzielę, 1 grudnia 2024 roku w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu, należącym do parafii w Osetnie, ksiądz proboszcz Ryszard Skocz, odprawił barbórkową Mszę świętą w intencji okolicznych górników oraz śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i śp. abpa Józefa Teofila Teodorowicza, którego 86. rocznica śmierci przypada 4 grudnia. W kazaniu proboszcz przytoczył życiorys zmarłego w styczniu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jego związki z Ryczeniem oraz poświęcił obraz z jego podobizną, autorstwa Arkadiusza Tomasza Wojnowskiego. Stał się ów portret elementem galerii obrazów, znajdującej się w kościele w Ryczeniu, przedstawiających wybitnych księży związanych z Kresami Rzeczypospolitej: ks. Piotra Skargi, abpa Józefa T. Teodorowicza, ks. Ignacego Skorupki oraz kard. Kazimierza Świątka. Wszystkie mają jednego autora.
.Galeria wewnątrz kościoła w Ryczeniu
fot. Marek Kubicki
Wierni opuszczając nasz kościół po zakończonym nabożeństwie otrzymali przygotowane sumptem Elżbiety Łysakowskiej pamiątkowe obrazki – miniaturki poświęconego portretu, zawierające opis oraz datę wydarzenia. Następnie na kościelnych schodach wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie górników z Ryczenia i Okolic, zaś pani Justyna Kramarzewska zapaliła znicz pod pomnikiem abpa Józefa T. Teodorowicza. Po tym wierni udali się do wiejskiej świetlicy, gdzie staraniem koła gospodyń wiejskich „Ryczenianki” przygotowany został słodki poczęstunek. Przybyłych powitała pani Sołtys Karolina Barda.
W trakcie przyjęcia Hubert Kubicki wyświetlił nagrane przez siebie wystąpienie śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego wygłoszone w tej właśnie świetlicy 17 kwietnia 2016 roku. Sporo uczestników dzisiejszej mszy uczestniczyło również i w tamtym spotkaniu. Samo nagranie, trwające ok. 40 minut, jest niezwykle interesujące, a oglądając i słuchając miało się wrażenie, że ks. Tadeusz właśnie jest z nami…

Historia obrazu zaczęła się w niedzielę 28 kwietnia 2024 roku z inicjatywy ks. Ryszarda Skocza, gdy zaproponował jego namalowanie oraz zapoczątkował zbiórkę funduszy na jego powstanie. Należy zaznaczyć, że w zbiórce pieniężnej wzięli udział Przyjaciele ks. Tadeusza z Ryczenia oraz Bardzo Rozległych Okolic – miejscowości rozsianych po Polsce.

11.05.2024 - DPS Łódż - Helenówek   11.05.2024 - Dom Kultury w Strykowie 12.05.2024 - Sulejówek
13.05.2024 - Muzeum Skarbów Ziemi
i Morza w Szczebrzeszynie
15.05.2024 - Fundacji im. Brata Alberta
w Cerekwi k. Bochni
15.05.2024 - Muzeum Motyli w Bochni
 16.05.2024 - Teatr Dolina Słońca w Radwanowicach 

W trakcie kilku spotkań w różnych częściach kraju, które były również kwestą (co oczywiste z pominięciem w tym względzie spotkań z podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta) na rzecz namalowania portretu ks. Tadeusza, okazana została przygotowana – na razie pusta – rama, która ostatecznie obraz zdobi. Tematem tych spotkań była historia górnictwa, minerały kopalń KGHM Polska Miedź SA, oraz inicjatywa powstania obrazu śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego do galerii w kościele w Ryczeniu. A spotkań było wiele: w sobotę 11 maja z Podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta w łódzkim Helenówku oraz w Domu Kultury w Strykowie. W niedzielę 12 maja prelekcji wysłuchali Goście zebrani w Sulejówku, 13 maja zebrani w Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie, a 15 maja – podopieczni Fundacji im. Brata Alberta w Cerekwi k. Bochni oraz w Muzeum Motyli w Bochni. Wreszcie 16 maja, w Teatrze Dolina Słońca w Radwanowicach, odbyło się spotkanie z podopiecznymi Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Mimo Wszystko Anny Dymnej.
Cała zebrana suma, uszczuplona jedynie o apanaże należne autorowi obrazu, a wynosząca ponad 12 000 zł., zasili konto Fundacji im. Brata Alberta z siedzibą w Radwanowicach, która jest dziełem życia Zmarłego.

Zakończenie tej historii miało miejsce w Ryczeniu 1 grudnia 2024 r., kiedy to obraz, już wiszący w miejscu dla niego przygotowanym, został poświęcony. Odtąd każdy odwiedzający naszą świątynię może zobaczyć tę wyjątkową galerię. Żadna z przedstawionych na portretach postaci nie znalazła się tam przypadkowo, a w czasach, w których żyjemy, nikt nie przywoływał tak usilnie pamięci o Kresach, jak śp. ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – nieodżałowanej pamięci duszpasterz środowisk kresowych, „Solidarności”, Polskich Ormian oraz osób niepełnosprawnych.

Świeć Dobry Panie nad Jego duszą. 

Sprawę w imieniu Przyjaciół księdza Tadeusza z Ryczenia i Okolic
opisał Marek Kubicki.