default_mobilelogo

Tydzień po Świętach Wielkiej Nocy, w niedzielę 16 kwietnia 2023 roku, Ormianie we Wrocławiu mieli okazję uczestniczyć w bardzo uroczystych wydarzeniach: jeszcze świątecznych, jednocześnie już zapowiadających upamiętnienie ofiar Ludobójstwa Ormian, które obchodzone jest 24 kwietnia. W tym roku przypada 108. rocznica największej kaźni zgotowanej przez Turków narodowi ormiańskiemu.
O godzinie 15.15 ks. prof. Józef  Naumowicz w asyście ormiańskich kleryków odprawił żałobne modły przy chaczkarze. Podkreślił, że modli się również w intencji Ormian, którzy ciągle – współcześnie – giną za wiarę w Jezusa Chrystusa, w obronie swojej ojczyzny, za własną ormiańską tożsamość.
Przenajświętsza Ofiara została odprawiona, jak zwykle, w gościnnym kościele Bożego Ciała. Uroczystą celebrację, z liczną asystą przy ołtarzu, w pełni podkreślał piękny śpiew, zapach kadzidła…
Tu warto przedstawić z imienia i nazwiska ormiańskich kleryków z Armenii, którzy pod okiem ks. prof. Józefa Naumowicza kształcą się w Polsce, w Warszawie, i w asyście których Ksiądz odprawiał Mszę św. we Wrocławiu, a wcześniej w Krakowie i Gliwicach. Aharon Samvelyan (subdiakon), z Astghadzoru, studiuje w Akademii Katolickiej; Emmanuel Muradyan z Giumri, ma formację w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym i studiuje w Akademii Katolickiej; Yeghishe Aslanyan z Karbi w prowincji Aragacotn, który w tym roku przyjechał do Polski, podobnie jak Narek Mkrtchyan (subdiakon) z Giumri, również studiują w Wyższym Seminarium. Po raz pierwszy pojawił się Fabio Loutfi, kleryk obrządku maronickiego. Pochodzi z Libanu, od kilku lat mieszka i uczy się we Wrocławiu.
Przy ołtarzu nie zbrakło również o. Marka Miławickiego OP, który tym razem także wygłosił kazanie. A polskie pieśni paschalne, pieśń na święto Bożego Miłosierdzia i na koniec pieśń związaną z ludobójstwem Ormian – modlitwę o pokój – wyśpiewał chór Wrocławscy Madrygaliści pod dyrekcją Haliny Zwiercan.
Mszę św.  zakończyło indywidualne błogosławieństwo wszystkich wiernych.
A ja dziękuję najserdeczniej za intencję mszalną i modlitwę o błogosławieństwo dla mnie z okazji urodzin.
tekst Romana Obrocka, zdjęcia Romana Obrocka, Narek Mkrtchyan