default_mobilelogo

Msza Święta ormiańskokatolicka we Wrocławiu
znów w Święto Zesłania Ducha Świętego

Poprzednia właśnie w Zielone Świątki 19 maja 2013, roku połączona była ze świętowaniem Jubileuszu 30-lecia posługi kapłańskiej ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (zobacz TUTAJ). W tegorocznej, 9 czerwca 2019, modliliśmy się, na prośbę Rodziny, w intencjach: śp.Tadeusza Kury (biogram TUTAJ) w 7 rocznicę śmierci, Jego matki – Haliny, która szczęśliwie dożyła lat 95 (ur. 12 kwietnia 1924 w Kutach) oraz rocznego Dominika – synka Armine Asatryan i Jacka Wołczyńskiego, któremu przed Mszą św. został udzielony Sakrament Chrztu i Bierzmowania.

Ks. profesor Józef Naumowicz sprawował Mszę św. w asyście ks. dra Marcina Kołodzieja oraz kleryków Arama Khosrovyana, Aharona Samvelyana, Nareka Mkrtchyana i Jakuba Szyszki. Świąteczne pieśni wykonywał chór Wrocławscy Madrygaliści pod dyrekcją Haliny Zwiercan.

W kazaniu ksiądz przypomniał o bardzo dawnej hardości czy pysze ludzi, którzy zapragnęli zbudować Wieżę Babel, która sięgnie do samego nieba. Ale ta wieża zgubiła ich i Bóg pomieszał im języki.

Zesłanie Ducha Świętego jest odwróceniem tamtej historii, zjednoczeniem języków. Apostołowie mówią zrozumiałymi językami, bo miłość zawsze jednoczy. Miłość, pokora, prawda – czym nawiązał do czytań: z Dziejów Apostolskich (Dz 2, 1-21) o wielkiej pochwale ukrytej mądrości bożej, i Janowej Ewangelii (Ew. Jana 14, 15-24) o Duchu Prawdy, aby z nami był zawsze.

I Duch Święty chociaż jest niewidzialny, ale z prawdziwą, rzeczywistą mocą przenika wszystko. Duch św. działa jak aromat, którego nie widać, ale go czuć, albo jak wiatr, którego nie widać, ale czuć jego moc – poetyckimi metaforami obrazował Kapłan znaczenie świętowania wydarzenia – w pięćdziesiąty dzień po Zmartwychwstaniu Pańskim – w którym Bóg w postaci ogników i gołębicy zsyła na Apostołów i Maryję Ducha Świętego.

Ks. Naumowicz przedstawił też sylwetkę śp.Tadeusza Kury, przez nas zwanego „wojewodą ormiańskim”.

Pan Tadeusz był nieocenionym i pełnym zaangażowania dla środowiska “wojewodą ormiańskim na Dolnym Śląsku” ­– jak go nazywał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Przez lata był głównym pomysłodawcą i animatorem większości działań dla wrocławskiego środowiska Polskich Ormian.
Wielką Jego troską było, by dolnośląscy Ormianie mieli swój obrządek. I doprowadził do regularnych mszy św. ormiańskokatolickich.
Wiele osób z ormiańskiego środowiska pamięta Pana Tadeusza i zachowało jak najlepsze wspomnienia – o człowieku wielkiej kultury, mądrości i życzliwości. Dumnym z ormiańskiego pochodzenia i polskim patriocie.

Po Mszy odbyło się spotkanie środowiskowe w salce na plebanii przy Zielono (dosłownie) Świątkowym stole. Powodzeniem cieszyło się najnowsze wydanie Kazań ks. arcybiskupa Teodorowicza, którego egzemplarze były wyłożone do zabrania, album „Ormiańska Warszawa” oraz archiwalne numery „Awedisu” – publikacji wydawanych przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

A przebieg świątecznego dnia przygotowała wrocławska część Rady Parafialnej Parafii Południowej Ormiańskiego Kościoła Katolickiego.

Romana Obrocka 
zdjęcia: Romana Obrocka, Elżbieta Łysakowska

CHRZEST I BIERZMOWANIE

    

   

    

 

MSZA ŚWIĘTA