Warszawa, 22 listopada 2015 r.
APEL
delegata Ordynariatu Ormiańskokatolickiego dla Europy Wschodniej
ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce
DO POLSKIEJ WSPÓLNOTY ORMIAŃSKIEJ,
W SZCZEGÓLNOŚCI KRAKOWSKIEJ
PDF do pobrania |
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Bracia i Siostry Ormianie!
Drodzy Parafianie Wspólnoty Ormiańskokatolickiej w Krakowie i okolicach!
Miłośnicy i Sympatycy środowiska ormiańskiego!
Powoli zbliżamy się do zakończenia 2015 roku, który dla wszystkich Ormian na świecie – niezależnie od miejsca zamieszkania i przyjętego wyznania – był czasem głębokiej refleksji, modlitwy, zadumy i pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed stu lat w Imperium Osmańskim. Wtedy to, na mocy decyzji tureckiej władzy, dokonano ludobójczej zbrodni na chrześcijańskim narodzie.
W Polsce upamiętnialiśmy to wydarzenie uczestnicząc w nabożeństwach liturgicznych w lokalnych wspólnotach, marszach i konferencjach.
Dziękujemy Bogu za ten czas i mamy nadzieję, że przyniesie wiele dobrych owoców w naszej społeczności ormiańskiej.
Jednocześnie pragnę w tym liście poruszyć sprawę, która również jest ważna i stanowi kolejną szansę integracji środowiska Ormian w Polsce.
Latem 2013 roku w Brazylii, w Rio de Janeiro, Ojciec Święty Franciszek zaprosił młodzież z całego świata na następne Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.
Będzie to wielkie Święto Wiary młodzieży z całego świata, z różnych zakątków i kultur globu ziemskiego. Ta młodzież przyjedzie dzielić się swoją wiarą, a jednocześnie uczyć się jej przeżywania w warunkach tradycji polskiej i kultury.
Szczególnym wyzwaniem w organizacji tego przedsięwzięcia, jest zapewnienie wszystkim pielgrzymom godnych warunków pobytu na terenie Krakowa czy w jego okolicach.
Jak wynika z rozmów prowadzonych z abpem Rafałem Minassianem, ordynariuszem Ordynariatu Ormiańskokatolickiego Europy Wschodniej, swój przyjazd zapowiada dość liczna grupa ormiańskiej młodzieży, przede wszystkim z terenu Ordynariatu – z Armenii, Gruzji, Rosji, Ukrainy, jak i Bliskiego Wschodu, Syrii, Libanu, a także z Europy Zachodniej, np. ze Szwecji.
Jeśli potwierdzi się duża liczba młodych Ormian pragnących przyjechać do Polski i powiodą się rozmowy z Komitetem Organizacyjnym w Krakowie – pierwszy raz w historii organizacji Światowych Dni Młodzieży będą przydzielone kościoły do katechezy i mszy św. w języku ormiańskim! Mógłby to być także kościół parafii św. Mikołaja, przy którym znajduje się chaczkar.
Całość przedsięwzięcia, a przede wszystkim to, jak liczna grupa weźmie w nim udział – w dużej mierze zależy jednak od możliwości finansowych Ordynariatu i samych pielgrzymów.
Dlatego pragnę zaapelować – w imieniu abpa Rafała Minassian oraz młodzieży ormiańskiej z Ordynariatu i z reszty świata – do wszystkich wiernych, miłośników i sympatyków ormiańskiej społeczności, jej tradycji i kultury, o pomoc finansową w akcji „Bilet dla brata i siostry z Armenii".
Ale nade wszystko apeluję o otwarcie dla młodych pielgrzymów swoich domów, może nawet skromnych mieszkań, aby to światowe wydarzenie było dla nich rzeczywiście wielkim świętem, okazją do radości i integracji. A dla nas – do pokazania Polski jako drugiej Ojczyzny wielu Ormian – dobrej, życzliwej i serdecznej.
Przeżyjmy godnie, wszyscy wspólnie, ten czas w Polsce od 26 do 31 lipca 2016 roku.
Dla osób, które chciałyby zadeklarować swój udział i pomoc w tym przedsięwzięciu czy zasięgnąć więcej informacji – poniżej podaję adres poczty internetowej i telefony kontaktowe, a także nr konta.
Z panem Bogiem –
adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefony: +48695486520 (Polska) - numer nieaktualny [uw. red. wrzesień 2016]
+37493070496 (Armenia) także viber
Dane do przelewu:
Nr konta: 30 1240 3174 1111 0010 3091 9449
Diecezja Płocka, ul. Tumska 3, 09-402 Płock
tytuł płatności: „Bilet dla brata i siostry z Armenii"
(prosimy również o podanie informacji kto wpłaca, np. Bilet dla brata i siostry z Armenii, Jan Kowalski)