default_mobilelogo

 

Szanowni Państwo,

łącząc się duchowo w tej wyjątkowej świątecznej chwili pragnę przekazać Wszystkim
serdeczne życzenia wszelkiego dobra i wszelkiego błogosławieństwa
na święta Bożego Narodzenia i na cały rok 2017.

Chcę także podzielić się radością, że podczas spotkania zorganizowanego w Domu Arcybiskupów Warszawskich wokół mojej książki „Historia świątecznej choinki” udział wzięli m.in. kard. Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a także Łukasz Abgarowicz jako przedstawiciel Kościoła ormiańskokatolickiego.
Podczas spotkania Łukasz Abgarowicz wyjaśniał, że wyznawcy Kościoła ormiańskokatolickiego obchodzą święta Bożego Narodzenia 25 grudnia, ale celebrują je także 6 stycznia, razem ze świętem Epifanii. Dodał – jak czytamy w relacji KAI-u – że w uroczystość Epifanii „w przeddzień, nazywany Dniem Świateł, po uroczystej liturgii w świątyniach zapala się wszystkie lampy, które Ormianie zabierają do domów. Jest to symbol oświecenia człowieka poprzez narodziny Chrystusa. Uroczysta kolacja kończy 50-dniowy okres postu. Po niej Ormianie odwiedzają krewnych i przyjaciół, aby podzielić się z nimi Dobrą Nowiną. Epifania to dla Ormian najważniejsze święto, bo łączy Wigilię Bożego Narodzenia, Objawienie Pańskie i Chrzest Jezusa. Podczas Mszy św. odbywa się "chrzest wody", który polega na zanurzeniu krzyża w wodzie, do której dolany jest święty olej [święcony przez ormiańskokatolickiego katolikosa w Bzommar w Libanie - przyp. red.]. Wybierani są też czterej "ojcowie chrzestni", trzymający wstęgi odchodzące od chrzcielnicy, w której zanurzany jest krzyż. Drugi dzień świąt to u Ormian Dzień Zaduszny, w którym wspomina się zmarłych oraz męczenników".

Z modlitwą – ks. Józef Naumowicz
duszpasterz ormiańskokatolickiej parafii centralnej
pw. św. Grzegorza z Nareku

» więcej nt. debaty o książce

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej