default_mobilelogo
 
23 lipca 2016, sobota
  
PŁOCK, PŁOŃSK, PRZASNYSZ, CIECHANÓW, SIERPC, RYPIN, GOSTYNIN
 
Zakończenie ŚDM w Diecezji Płockiej.
Koronka do Bożego Miosierdzia w kilku językach i błogosławieństwo księży Biskupów i posłanie w drogę do Krakowa.
Harcerze odebrali obraz Jezusa Miłosiernego, który tratwą z Krakowa spłynie do Płocka po ŚDM. No i wiele radości, śpiewów, tańca (ormiańskiego!).
 
     
 
     
 
     
 
     
 
Około godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza św. w Płocku na Tumskim Wzgórzu, pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Libery, Biskupa Płockiego. Mszę koncelebrowało kilkudziesięciu biskupów i ponad setka księży, w tym również duchowni ormiańskokatoliccy, w tym abp Rafael Minassian i ks. Rafał Krawczyk.
W mszy św. uczestniczyli wszyscy goście ŚDM przebywający w diecezji, którzy na ten dzień zjechali się do Płocka.
Pod koniec tej liturgii abp. Minassian uhonorował ks. Rafała Grzelczyka, tytułem Prałata Katolickiego Kościoła Ormiańskiego, wręczył krzyż i pierścień. Ksiądz Rafał jest diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i koordynatorem ŚDM w diecezji płockiej. Dzięki jego działaniom i ogromnej pomocy był możliwy przyjazd tylu młodych Ormian do Polski na ŚDM.

Poniżej nagranie całej mszy św., która była na żywo transmitowana.
 
 
     
 
     
 
      
 
     
 
      
 
    
 
     
 
     
 
       
 
      
 
 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej