default_mobilelogo
WATYKAN
 W Watykanie trwa trzynaste z wielkich wydarzeń jubileuszowych – Jubileusz Kościołów Wschodnich. Do Rzymu przyjechało z tej okazji około 5000 wiernych oraz przedstawicieli katolickich Kościołów wschodnich: patriarchów i metropolitów ze wszystkich kontynentów.

„Chrystus Zmartwychwstał”. Tym wielkanocnym pozdrowieniem Ojciec Święty Leon XIV pozdrowił patriarchów, biskupów, duchowieństwo i wiernych - pielgrzymów Kościołów Wschodnich, którzy przebywają w Rzymie z okazji Jubileuszu Kościołów Wschodnich, który rozpoczął się w ostatni poniedziałek, 12 maja [2025 r.], a kończy się, 14 maja. Jubileusz rozpoczął się Mszą św. sprawowaną rano w Bazylice Świętego Piotra w obrządku etiopskim. Liturgię sprawowaną w Kaplicy Chóru przygotował Kościół Etiopski i Kościół Erytrejski.
O godz. 13:00 odprawiono Boską Liturgię w obrządku ormiańskim, w Kaplicy Paulińskiej w Bazylice Santa Maria Maggiore, pod przewodnictwem patriarchy Rafała Piotra XXI Minassiana, który też wygłosił kazanie. Tego samego dnia, o godz. 15:00 sprawowano tam liturgię w obrządku koptyjskim.

Ormiańscy pielgrzymi uczestniczący w Jubileuszu Kościołów Wschodnich, pod przewodnictwem swoich biskupów oraz patriarchy Rafała Piotra XXI, spotkali się na audiencji ze Świętym Ojcem, papieżem Leonem XIV, w środę 14 maja o godz. 10:00 w Auli Pawła VI. O godz. 14:00 Jubileusz zakończył się celebracją Boskiej Liturgii w obrządku bizantyjskim w Bazylice św. Piotra.

Արևելյան Եկեղեցիների հոբելյանը՝ Հռոմում. հայածես Պատարագ՝ Մարիա Մաջորե տաճարում

«Հայ Եկեղեցին մի բացառիկ գանձ է՝ Կաթողիկէ Եկեղեցու ծոցում»
Հոբելյանական տարվա խորհրդի շրջանակներում 2025թ. մայիսի 12-14-ը Հռոմում տոնակատարվեց Արևելյան Կաթողիկէ Եկեղեցիների հոբելյանը, որին մասնակցեցին 23 Եկեղեցիների հավատացյալներ՝ այդ թվում և՝ Հայ Կաթողիկէ Եկեղեցու հավատացյալներ՝ իրենց եպիսկոպոսների, վարդապետների և Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ Կաթողիկոս Պատրիարքի առաջնորդությամբ: (...)

» cały artykuł (strona Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej)



Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej