default_mobilelogo

W dniach 4, 5 i 6 stycznia 2025 r. z okazji Święta Astwacahajnutjun - Objawienia i Chrztu Pańskiego - w czterech miastach naszych parafii zostały odprawione przez ks. prof. Józefa Naumowicza, duszpasterza ormiańskokatolickiej parafii centralnej oraz południowej, uroczyste msze św. z obrzędem święcenia wody.
W tym roku we Wrocławiu ks. Józef Naumowicz odprawił mszę świąteczną w niedzielę 5 stycznia. Przyjechał do Wrocławia z Gliwic, gdzie o godz. 11.00 odprawił mszę św. (a poprzedniego popołudnia, w piątek 4 stycznia – w Krakowie). Ostatnia, to msza św. w Warszawie, w kaplicy przy ul. Łazienkowskiej,  w sam dzień 6 stycznia, czyli wtedy gdy ormiański Kościół katolicki świętuje Objawienie Pańskie (Astwacahajtnutiun) i chrzest Jezusa w Jordanie. 

 PARAFIA POŁUDNIOWA, WROCŁAW, 5 I 2025 

 PARAFIA CENTRALNA, WARSZAWA, 6 I 2025 
   

Epifania we Wrocławiu, czyli liturgia ormiańskokatolicka Objawienia i Chrztu Pańskiego została odprawiona 5 stycznia 2025 w gościnnym kościele Bożego Ciała. Celebransem był ks. prof. Józef Naumowicz w asyście m. in. subdiakona Jakuba Szyszko i kleryka Emanuela Muradyana. Świąteczna liturgia tradycyjnie skończyła się obrzędem chrztu wody na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Do roli „ojców chrzestnych”, trzymających podczas obrzędu cztery wstążeczki, symbolizujące cztery strony Świata, ksiądz zaprosił panów chórzystów. Poświęconą wodę wierni mogą zabierać do swoich domów. (...)


»
 cały artykuł i galeria zdjęć


»
 w
ięcej

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej