Ukazała się praca doktorska Luizy Trybuś „Działalność społeczno-polityczna arcybiskupa Józefa Teodorowicza w latach 1902–1938”. Jak pisze wydawca – Wydawnictwo «scriptum»: Niejednokrotnie działalność polityczna abp. Teodorowicza wywoływała kontrowersje, jednak w artykułach prasowych opublikowanych po jego śmierci określano go mianem „majestatycznego”, „niestrudzonego” i „niezłomnego”. Podkreślano również jego konsekwentną postawę i wierność podstawowym zasadom etyki chrześcijańskiej. Publicyści akcentowali jego umiejętność właściwego doboru słów do danej sytuacji w życiu narodu polskiego, która wynikała zapewne z jego zdolności obserwacji rzeczywistości i interpretacji bieżących wydarzeń. W prezentowanym opracowaniu poruszono aspekty działalności politycznej i społecznej abp. Józefa Teodorowicza. Hierarcha zarządzał archidiecezją lwowską obrządku ormiańskiego w latach 1902–1938. (...)
„Działalność społeczno-polityczna arcybiskupa Józefa Teodorowicza w latach 1902–1938”
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
Kim jesteśmy?
|
|
---|---|
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.
|
Obrządek ormiański
|
|
---|---|
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
|