default_mobilelogo
  PARAFIA POŁUDNIOWA 

Jak co roku, tak i w tym, dostaliśmy zaproszenie na tradycyjną już w Ryczeniu (pow. górowski, województwo dolnośląskie) mszę św. barbórkową, przekazane przez Marka Kubickiego (górnik z kopalni RUDNA, „ryczenianin z urodzenia i wyboru"). W tym roku niezwykłą - bo podczas niej zostanie poświęcony portret śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, kapłana dwu obrządków: łacińskiego i ormiańskiego, Kapłana tak ważnego dla środowiska Polskich Ormian.

 
Obraz przedstawiający śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dołączy do galerii obrazów wybitnych księży związanych z Kresami Rzeczypospolitej, znajdującej się w kościele w Ryczeniu.
W roku 2013 ksiądz Tomasz Czabator, ówczesny proboszcz Parafii Osetno, do której należy Ryczeń, zaproponował, żeby wschodnią ścianę wewnątrz kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu ozdobić portretami wybitnych księży, którzy związani byli z dawnymi Kresami Rzeczypospolitej. Tego samego roku, u malarza artysty Arkadiusza Wojnowskiego zamówione zostały portrety: abpa Józefa Teofila Teodorowicza oraz ks. Piotra Skargi. Obaj, w swoich czasach, uchodzili za największych kaznodziejów, a po latach za Wielkich Patriotów. W roku 2014 namalowany został portret kardynała Kazimierza Świątka, który na Kresach był duszpasterzem mieszkańców Parafii Prużana, którzy po wygnaniu z Kresów w roku 1945 osiedli w Ryczeniu i jego okolicach. W następnym roku do galerii dołączył portret ks. Ignacego Skorupki, męczennika za Wiarę i Ojczyznę, który zginął w Bitwie Warszawskiej.
Kiedy zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, z inicjatywy ks. Ryszarda Skocza oraz wiernych zapadła decyzja, żeby zlecić namalowanie Jego portretu i dołączyć go do galerii. W dzisiejszych czasach nikt tak nie zabiegał o pamięć o Kresach, jak On właśnie. Poza tym odwiedził kilkakrotnie Ryczeń i odprawiał w naszym kościele Msze święte. (M.K.)
Pierwszą Mszę świętą odprawił w intencji śp. abpa Józefa Teofila Teodorowicza 26 października 2008 r. przy okazji poświęcenia stojącego na placu przykościelnym pomnika upamiętniającego postać abpa Teodorowicza. 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej