W środę 20 listopada 2024 r. przypada "Czerwona środa" - symbol walki z prześladowaniami chrześcijan - a od 16-24 trwa Red Week, inicjatywa promowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN - Օգնություն Եկեղեցու Կարիք - Kirche in Not - Aid to the Church in Need). Setki katedr, kościołów, pomników i budynków użyteczności publicznej na całym świecie przybierają kolor czerwony. To efekt corocznej kampanii Czerwona Środa (#RedWednesday) na rzecz prześladowanych chrześcijan. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem prześladowania chrześcijan i znaczenie wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka. [link do strony wydarzenia w j. właskim]
Akcja organizowana jest w ramach tzw. Czerwonego Tygodnia, który w praktyce rozciąga się na cały rok, uświadamiając opinii publicznej brak wolności religijnej w wielu krajach świata. W krwi męczenników od lat „zanurza się” rzymskie Koloseum, Fontanna di Trevi, paryska bazylika Sacré-Coeur czy słynna statua Zbawiciela w Rio de Janeiro. Inicjatywa powstała w 2016 roku. W 2022 roku do akcji po raz pierwszy włączyła się Polska.
ACN aprasza parafie, wspólnoty zakonne, grupy modlitewne i osoby indywidualne do modlitwy za prześladowanych i uciskanych chrześcijan w tym czasie oraz do oświetlana obiektów na czerwono – ku pamięci krwi męczenników – oraz do organizowania wydarzeń, których tematem przewodnim przez cały ten tydzień będą prześladowania chrześcijan na świecie.
Według najnowszego raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Prześladowani i zapomniani?”, przeprowadzonego w latach 2022-2024 i opublikowanego w październiku, prześladowania chrześcijan znacznie się nasiliły w większości krajów objętych badaniem. Raport zwraca uwagę na wysiedlenia, przymusowe małżeństwa kobiet i dziewcząt oraz przepisy antykonwersyjne.
«Կարմիր Շաբաթ» եկեղեցիները պիտի լուսաւորուին կարմիր գոյնով
Յառաջիկայ 20 նոյեմբերին, աւելի քան 20 երկրիներ կը մասնակցին «Կարմիր Չորեքշաբթի» նախաձեռնութեան (#RedWednesday), կազմակերպուած «Տառապող եկեղեցւոյ Օգնութիւն» կաթողիկէ միջազգային կազմակերպութեան կողմէ, նպատակ ունենալով բարձրացնել իրազեկութիւնը աշխարհի մէջ քրիստոնեաներու դէմ հալածանքի եւ կրօնական ազատութեան իրաւունքի մասին։ Այս ամէն տարուայ միջոցառումը զգալի օրէն ընդլայնուած է Եւրոպայի, Հիւսիսային Ամերիկայի, հարաւային Ամերիկայի եւ Ովկեանեան երկիներու մէջ շուրջ աւելի քան 300 նախաձեռնութիւններու իրականացումով։