default_mobilelogo
ARMENIA

Archeolodzy z Narodowej Akademii Nauk Armenii i Uniwersytetu w Münster w Niemczech odkryli pozostałości nieznanego wcześniej ośmiokątnego kościoła wczesnochrześcijańskiego w starożytnym mieście Artaszat (Artaxata, Արտաշատ) w Armenii. Budynek z IV wieku jest najstarszym udokumentowanym archeologicznie kościołem w kraju, namacalnym dowodem wczesnego chrześcijaństwa w Armenii.
W kościele badacze odkryli pozostałości drewnianych platform, które za pomocą datowania radiowęglowego określono na połowę IV wieku. Budynek ma średnicę około 30 metrów. Miał prostą podłogę z zaprawy i płytki z terakoty. Naukowcy znaleźli również dowody na to, że był on bogato zdobiony marmurem.

Kościoły ośmiokątne są dobrze znane ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego, gdzie po raz pierwszy pojawiły się właśnie w IV wieku.

» artykuł na stronie Nationel Geographic

Հնագէտներ կը յայտնաբերեն Հայաստանի ամենէն հին եկեղեցին
«Չորրորդ դարու շինութիւնը երկրի հնագիտական կերպով փաստագրուած ամէնէն հին եկեղեցին է, որ կը ներկայացնէ վաղ քրիստոնէութեան զգայացունց ապացոյցները Հայաստանի մէջ», կ՛ըսէ Միւնսթերի համալսարանի դասախօս Ախիմ Լիխթենպերկեր:

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, sekcja ormiańka)
 

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej