default_mobilelogo

W sobotę, 15 czerwca 2024 r o godz. 11.00 lub o godz. 14.00 (do wyboru) w Skarbnicy Polskich Ormian (w ramach Inicjatywy Kresowej Domu Spotkań z Historią) będzie można obejrzeć bezcenne pamiątki Ormian z Kresów – portrety, paramenty i przedmioty kultu, księgi, dokumenty i zdjęcia.

Gościem specjalnym ma być ks. prałat Cezary Annusewicz, proboszcz Ormiańskokatolickiej Parafii Północnej, której siedzibą jest kościół parafialny świętych Piotra i Pawła w Gdańsku, przy ul. Żabi Kruk 3. To w tym kościele znajdują się pamiątki z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, włączając w to Cudowny Obraz Matki Bożej Łaskawej.
Spotkanie poprowadzi i sam także będzie opowiadał o Stanisławowie, Tomasz Kuba Kozłowski, od 2009 roku koordynator inicjatywy,  autor cykli m.in. „Opowieści z Kresów”, „Kino Kresowe” i „Kresowa Warszawa”, który spotkanie będzie nie tylko prowadził, ale także sam opowiadał o Stanisławowie.

W środę, 19 czerwca o godz. 12.00 i 18.00
w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20)
w ramach “Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski opowie
o abpie Izaaku Mikołaju Isakowiczu w 200. rocznicę jego urodzin.
 

 » pełna informacja - Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej