default_mobilelogo

„Z wiarą wyznaję i kłaniam się Tobie, Ojcze i Synu i Duchu Święty, Naturo niestworzona i nieśmiertelna” – tak otwiera się pierwsza z serii 24 specjalnych modlitw Nersesa Sznorchali zwanego Wdzięcznym, wspólnego świętego apostolskiego Kościoła ormiańskiego oraz ormiańskiego Kościoła katolickiego.

Obecnie mija 850 lat od Jego śmierci. Zgromadzenie mechitarystów z tej okazji ponownie wydało zaktualizowane dzieło poezji religijnej św. Narsesa Sznorhali „Wyznaję z wiarą” („Havatov Khosdovaneem”; „Հաւատով խոստովանիմ”) – zbiór 24 modlitw przeznaczonych na każdą godzinę dnia. Jest to 12. wydanie, w tłumaczeniu na 50 języków.
Św. Nerses Sznorchali uważany jest za jednego z czołowych liryków ormiańskiej literatury. Jego tekstów do dziś używa się w liturgii niedzielnej Kościoła. Mechitaryści to z kolei ormiańskokatolicki zakon mniszy o charyzmacie opartym na regule św. Benedykta z Nursji.

Prezentacja tego nowego wydania miała miejsce 21 października 2023 r. w  klasztorze zgromadzenia na wyspie San Lazzaro (Wyspy Świętego Łazarza), koło Wenecji. (TUTAJ o tym więcej pisaliśmy). Wczoraj, 11 maja 2024 r., odnowione wydanie zaprezentowane zostało w Watykanie.

Te 24 teksty napisane przez patriarchę Ormian zaczęły być bardziej popularne, gdy w 1823 r. opublikowano w 24 językach. Od tamtego czasu stopniowo poszerzano ilość tłumaczeń. Obecne wydanie zawiera przekłady m.in. na niektóre języki europejskie, jak: albański, białoruski, kataloński, czeski, chorwacki, współczesny grecki, słoweński czy ukraiński, ale też na azjatyckie – japoński, indonezyjski, południowokoreański, tagalog – i na dwa afrykańskie: ewe oraz kirundi.

za: Vatican News, 12.05.2024

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej