default_mobilelogo

„Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój”

Papież Franciszek po raz pierwszy ustanowił 1 września Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego w 2015 roku, co ma stanowić zachętę dla wiernych na całym świecie do modlitwy za nasz wspólny dom.

W czwartek 25 maja 2023 r. w Watykanie na konferencji prasowej przedstawiono teść papieskiego Orędzia na tegoroczny Dzień (podpisano: Rzym, u Św. Jana na Lateranie, 13 maja 2023 r.). "W tym Czasie dla Stworzenia, jako idący za Chrystusem na naszej wspólnej drodze synodalnej, żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie" – napisał papież Franciszek w Orędziu. Dzień ten 1 września rozpocznie Ekumeniczny Czas dla Stworzenia, którego hasło brzmi: „Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój”. Potrwa on do 4 października.
Tegoroczny temat, przypomina Ojciec Święty, nawiązuje do słów proroka Amosa „Niech sprawiedliwość wystąpi jak woda z brzegów i prawość niech się wyleje jak nie wysychający potok!” (5, 24). Zwrócił uwagę, iż wyrażają one pragnienie Boga, aby panowała sprawiedliwość. „Kiedy szukamy najpierw królestwa Bożego (por. Mt 6, 33), utrzymując właściwą relację z Bogiem, rodzajem ludzkim i przyrodą, wówczas sprawiedliwość i pokój mogą płynąć jak niewyczerpany strumień czystej wody, karmiąc ludzkość i wszystkie stworzenia” – stwierdził Franciszek. Dodał, że konieczne jest dostosowanie naszych rytmów do rytmów stworzenia i wezwał, by stanąć po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej i klimatycznej.

» pełny tekst Orędzia w j. polskim  (KEP)      
  » Արարչագործութեան խնամքի Աղօթքի Համաշխարհային օրուան նուիրուած Քահանայապետին պատգամը (Vatican News)

 

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej