default_mobilelogo

Wielkanocne przesłanie katolikosa Rafała Piotra XXI Minassiana,
Patriarchy Cylicji dla Ormian katolików
(Bejrut, Liban, 8 kwietnia 2023 r.)

"Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział." (Mt 28, 5-6)

Patriarcha mówi w świątecznym przesłaniu: anioł przy pustym grobie powiedział: "Nie bójcie się!" i "Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział". Chrystus zapowiadał, że musi iść do Jerozolimy, zostać umęczony i ukrzyżowany. 
Przywoływał cytaty z Pisma świętego, w których Jezus zapowiada swoją mękę i śmierć. Przyszedł na świat, by wypełnić swoją odkupieńczą misję i przeżył ten czas nieskończonej miłości, dla zbawienia ludzkości. Wszyscy jesteśmy powołani, by żyć zgodnie ze słowami Chrystusa.

Ewangelia słowami odzianego w biel anioła mówi nam, abyśmy nie ulegali strachowi, ale mieli odwagę zwyciężyć grzech i przypomnieć tym, którzy szukają Chrystusa ukrzyżowanego, że „Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział”.

„Chrystus umarł. Błogosławione Jego Zmartwychwstanie”.
» Przesłanie Katolikosa -  pełny tekst w j. ormiańskim 
__________________________________________________________________________________________________________________________________

"Niech Pan wspiera rozwój historii w dobrych kierunkach"
Papieskie orędzie „Urbi et orbi” – „Miastu i Światu" - 9 kwietnia 2023

Drodzy bracia i siostry, Chrystus zmartwychwstał!
Dziś uroczyście głosimy, że On, Pan naszego życia, jest „zmartwychwstaniem i życiem” świata (por. J 11, 25). Jest to Pascha, która oznacza „przejście”, ponieważ w Jezusie dokonało się decydujące przejście ludzkości: przejście ze śmierci do życia, z grzechu do łaski, z lęku do zaufania, z rozpaczy do komunii. W Nim, Panu czasu i dziejów chciałbym powiedzieć wszystkim, z radością w sercu: Dobrej Wielkanocy!
Niech dla każdego z was, drodzy bracia i siostry, zwłaszcza dla chorych i ubogich, dla osób starszych i dla tych, którzy przeżywają chwile próby i trudu, będzie przejściem od cierpienia do pocieszenia. Nie jesteśmy sami: Jezus, Żyjący, jest z nami na zawsze. Niech radują się Kościół i świat, bo dziś nasze nadzieje nie rozbijają się o mur śmierci, lecz Pan otworzył nam pomost do życia. (...)

papieskie orędzie:     » w j. polskim     » w j. ormiańskim

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej