default_mobilelogo
6 lutego 2023 r., w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Według najnowszych informacji [7.02. godz. 6.00] w sumie zginęło 4365 osób, a 15 tys. 834 zostało rannych. W Syrii najbardziej ucierpiały miasta Aleppo i Idlib. Dane te mają charakter tymczasowy i z godziny na godzinę ofiar przybywa. Papież wyraził swoją duchową bliskość z poszkodowanymi.
Ludzie uciekali z budynków na ulicę, a wielu pozostało przygniecionych pod gruzami domów. Pada deszcz i jest zimno. Franciszkanie w Aleppo zorganizowali doraźną pomoc, trochę jedzenia i ciepłych napojów, ale potrzeba o wiele więcej. Stąd proboszcz z Aleppo wystosował specjalny apel do społeczności międzynarodowej: „znieście albo zawieście sankcje przeciwko Syrii, chociażby na tyle, żeby umożliwić oraz ułatwić przysyłanie i rozprowadzanie wsparcia humanitarnego, które jest ekstremalnie potrzebne”. 
Wśród ofiar trzęsienia ziemi są także Ormianie, a w Syrii uszkodzonych zostało wiele ormiańskich budynków - np. kościół, szkoły w Aleppo.
Papież Franciszek wysłała dwa telegramy z kondolencjami do nuncjuszy apostolskich w Syrii, kard. Mario Zenari i abp. Marka Solczyńskiego w Turcji, w których papież wyrazi swój głęboki ból w związku ze straszliwym trzęsieniem ziemi, zapewnił o modlitwie za spokój dusz ofiar i o pocieszenie dla wszystkich tych, którzy opłakują ich śmierć, a także za tych, którzy udzielają pomocy w tej tragicznej sytuacji. 
(za: Vatican News)
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej