default_mobilelogo

9 grudnia (w Kościele łacińskim 8 grudnia)
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Maryi, Bogurodzicy

Ton anarat juchuthjan serbo kusin Mariamu Astwacacni
Տօն Անարատ Յղութեան Սրբոյ Կուսին Մարիամու Աստուածածնի

Również w tym dniu ormiańskie Siostry Niepokalanego Poczęcia NMP świętują rocznicę powstania swojego zgromadzenia (w tym roku 175 lat!), po kilkudniowych rekolekcjach odnawiają śluby zakonne.
Po uroczystej mszy św. zwykle goście są proszeni na poczęstunek w rodzinnej atmosferze. Działalność Sióstr Niepokalanego Poczęcia zaczęła się 5 czerwca 1843 roku (175-tą rocznicę uroczyście świętowano w 2018 r.), natomiast w 1847 r. Zgromadzenie zostało oficjalnie zatwierdzone i uznane - co dzisiaj świętuje.

» artykuł o uroczystości w Giumri w j. ormiańskim

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został ogłoszony 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus przez papieża Piusa IX (1792-1878), w bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Namiestnik Apostołów ustanowił 8 grudnia dniem obchodzenia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi dla całego Kościoła. Dogmat ten dotyczy ustrzeżenia Maryi od Jej poczęcia - od grzechu pierworodnego. W VII wieku w Kościele greckim, a w VIII w. w Kościele łacińskim ustanowiono święto Poczęcia Maryi.

» Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ekai.pl)
» artykuł w j. ormiańskim (VAICAN NEWS) 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej