default_mobilelogo

W dniach 11-15 lipca 2022 r. w klasztorze ormiańskiej kongregacji Mechitarystów na wyspie San Lazzaro (Wyspa Świętego Łazarza) koło Wenecji odbyło się Zgromadzenie Ogólne Kongregacji Mechitarystów. Uczestniczyli w nim duchowni ze zgromadzeń w Wenecji i Wiedniu, pochodzący z Armenii, Libanu, Turcji i Francji.
W pracach Zgromadzenia 13 i 14 lipca uczestniczył Kardynał Leonardo Sandri, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich (do 2022 r. Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich). Chciał tym potwierdzić uwagę i troskę Stolicy Apostolskiej o mnichów mechitarystów, kustoszy tak cennego dla całego narodu ormiańskiego dziedzictwa duchowego i kulturowego.
Kard. Sandri przypomniał o wielkiej roli Mechitarystów w świecie i ich założycielu, Słudze Bożym MECHITARZE Z SEBASTY - „wiernym słudze w mrocznych i trudnych czasach dla narodu ormiańskiego” - , którego szczątki przechowywane są w kościele w Wenecji. 14 lipca, podczas Świętej Liturgii, w swoim wystąpieniu przekazał papieskie pozdrowienie i błogosławieństwo. Nawiązał też do procesu beatyfikacyjnego i ogłosił, że 8 września odbędzie się uroczystość zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego opata Mechitara z Sebasty pod przewodnictwem biskupa Francesco Moraglia, patriarchy Wenecji.

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej