default_mobilelogo
„Wydadzą owoc nawet i w starości”

W niedzielę 24 lipca 2022 r. w całym Kościele powszechnym obchodzony będzie II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Święto to zostało ustanowione przez papieża Franciszka w ubiegłym roku, na niedzielę przypadającą najbliżej liturgicznego wspomnienia św. Joachima i Anny.
Na tegoroczne święto wybrał temat, który: „Wydadzą owoc nawet i w starości”. To fragment Psalmu 92, konkretnie jego 15. werset. Hasło ma na celu podkreślenie, że dziadkowie i osoby starsze są wartością i darem zarówno dla społeczeństwa, jak i dla wspólnot kościelnych – czytamy w komunikacie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Temat ten jest również zachętą do ponownego przemyślenia i docenienia dziadków i osób starszych, którzy zbyt często pozostają na marginesie rodzin, wspólnot obywatelskich i kościelnych. Ich doświadczenie życiowe i wiara mogą pomóc w budowaniu społeczeństw świadomych swoich korzeni i zdolnych do marzenia o przyszłości opartej na większej solidarności.
Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zaprasza parafie, diecezje, stowarzyszenia i wspólnoty kościelne na całym świecie do znalezienia sposobów obchodzenia tego Dnia w ich własnym kontekście duszpasterskim.
Orędzie na ten dzień zostało wydane w Rzymie, u św. Jana na Lateranie, dnia 3 maja 2022 roku, w święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

za KAI; ilustracja - tort okolicznościowy na spotkanie dziadków i osób starszych
w Centrum Ormiańskiego Kościoła Katolickiego im. kard. Agadżaniana (2.10.2021 r., Armenia)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej