default_mobilelogo
Proboszcz, ks. prałat Cezary Annusewicz w otoczeniu parafian. W tle nowo odsłonięte epitafium. Źródło: www.piotripawel.diecezja.gda.pl5 maja 2014 r. kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Gdańsku, który jest siedzibą ormiańskokatolickiej parafii Polski północnej i sanktuarium Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, odbyło się poświęcenie i odsłonięcie epitafium ku czci św. Jana Pawła II.
W środku została umieszczona kartka z taką treścią: "Epitafium św. Jana Pawła II Papieża, ufundowane przez wiernych parafii św. Piotra i Pawła oraz przez dobroczyńców z innych wspólnot parafialnych. Odsłonięte z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II (27.04.2014 r.) w Watykanie gdy papieżem był Ojciec Święty Franciszek, a Arcybiskupem Metropolitą Gdańskim Sławoj Leszek Głódź. W imieniu parafian epitafium poświęcił ks. prałat Cezary Annusewicz, w imieniu ofiarodawców Elżbieta Sojka. Autorem i wykonawcą jest artysta rzeźbiarz Stanisław Wyrostek oraz Sebastian i Marian Wyrostek."
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej