default_mobilelogo
PARAFIA PÓŁNOCNA

W VII. Niedzielę Wielkanocną, 29 maja 2022 r. w Gdańsku, w kościele pw. św. Piotra i Pawła, Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, na Mszach św. miało miejsce uroczyste wprowadzenie
Relikwii Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Relikwie parafia otrzymała z Kurii Warszawskiej dzięki ks. prof. Józefowi Naumowiczowi z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy, które osobiście przekazał w ubiegłą niedzielę odpustową ku czci Matki Bożej Łaskawej. Sprawował wtedy przed głównym ołtarzem Mszę św. w obrządku ormiańskokatolickim. Ks. prof. Naumowicz przekazał jednocześnie dokument, napisany po łacinie, zaświadczający o autentyczności Relikwii.

W nawiązaniu do tego wydarzenia, planowane jest wydanie medalu z wizerunkiem bł. Kardynała Wyszyńskiego. Po zatwierdzeniu projektu przez Konserwatora Zabytków, zostanie on zaprezentowany Parafianom.
Chętni Parafianie - ich grupa, czy rodziny - będą mogli stać się fundatorami Medalu.

na podstawie informacji od Proboszcz parafii,
ks. prałata Cezarego Annusewicza

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej