default_mobilelogo
ARMENIA

17 maja 2022 r.,  decyzją papieża Franciszka ks. MICHAŁ (MIKAEL) BASSALE został mianowany nowym Administratorem Apostolskim Ordynariatu dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej w Armenii.

Ks. Michał urodził się w Aleppo 16 stycznia 1969 roku, gdzie przebywał do 1987, po czym przeniósł się do klasztoru w Bzommar (Liban). Stamtąd, po ukończeniu studiów, wyjechał do Rzymu, gdzie studiował filozofię i nauki teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1997 r. Od tego czasu pełnił posługę w ormiańskim Kościół katolickim w Libanie, Armenii, Gruzji i Rosji (był proboszczem parafii w Moskwie). Od wielu lat przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie jest proboszczem kościoła pw. Świętego Krzyża w Belmont w Stanach Zjednoczonych, przynależnego do ormiańskokatolickiej eparchii dla Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ks. Michał Bassale jest członkiem kongregacji w Bzommar (TU biografia w j. ormiańskim). 
Sprawując jako prezbiter funkcję Administratora Apostolskiego Ordynariatu, będzie pełnił obowiązki ordynariusza.
Do tej pory, od 2 listopada 2021 r., po wyborze ówczesnego eparchy Ordynariatu, abp. Rafała Minassiana na katolikosa – patriarchę Cylicji dla Ormian katolików i vacatu na stanowisku ordynariusza, ks. Karnik Hovsepian, powołany do roli wikariusza generalnego, administrował ordynariatem w imieniu Patriarchy i podejmował decyzje, w konsultacji z Patriarchą, w bieżących sprawach dotyczących kilku krajów, które Ordynariat obejmuje.

EŁ; na podstawie Vatican News, sekcja ormiańska,
strony Patriarchatu i strony parafii św. Krzyża w Belmont

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej