default_mobilelogo

Wielkanocne przesłanie katolikosa Rafała Piotra XXI Minassiana,
Patriarchy Cylicji dla Ormian katolików
(Bejrut, Liban, 17 kwietnia 2022 r.)

Patriarcha w swoim przesłaniu mówił o tym, że gdy dzisiejszy świat zabija się nawzajem w pogoni za przemijającą sława i bogactwem, Chrystus był prześladowany wieki temu, gdy głosił pokój i pojednanie - został ukrzyżowany. Dzisiaj, ci sami ludzie, dla których Chrystus umarł na krzyżu, nadal mordują i szerzą nienawiść, niszcząc świat zbawiony Jego krwią. Niszczone są wartości rodzinne, ignorowane prawa jednostki, a światem rządzi chciwość.
Katolikos Rafał Piotr XXI  przypomniał, że w Wielkim Tygodniu wspominaliśmy cierpienie, ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa. Towarzyszyliśmy Mu w drodze na Golgotę, w końcu, jak Matka Boża, stanęliśmy pod krzyżem i patrzyliśmy na Jego śmierć.
Kiedy wszyscy opuścili Syna Bożego i popadli w rozpacz, spełniły się słowa psalmisty: „Bo nie pozostawisz mojej duszy w Szeolu i nie dozwolisz, by wierny Tobie zaznał grobu.” (Ps 16, 10). Chrystus cierpiał i umarł na krzyżu, ale swoją śmiercią pokonał szatana i uwolnił nas wszystkich z kajdan piekła.
Mówił, że w dniu Zmartwychwstania, pomimo wszystkich trudności, jakie świat przeżywa wierzymy, że przez Chrystusa również i my przezwyciężymy piekło i śmierć. Pragniemy nieustraszenie głosić Zmartwychwstanie Chrystusa - pokój dla całego świata, a szczególnie dla tych, którzy dzisiaj cierpią, są prześladowani. Szczególnie nie zapominajmy o Arcachu i Armenii. Zakończył słowami: A teraz wołamy: „Chwała Panu Zmartwychwstania!” To jest nadzieja i wiara chrześcijan.

„Chrystus zmartwychwstał ․․․”
» Przesłanie Katolikosa -  pełny tekst w j. ormiańskim 
__________________________________________________________________________________________________________________________________

"Pokój jest podstawowym obowiązkiem wszystkich"
Papieskie orędzie „Urbi et orbi” - 17 kwietnia 2022

W tę „Wielkanoc wojny” trudno nam uwierzyć, że Jezus naprawdę zmartwychwstał, że naprawdę pokonał śmierć – powiedział papież Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et orbi” – skierowanym do mieszkańców Rzymu, którego jest biskupem, i całego świata. Zaapelował o „pokój dla udręczonej Ukrainy, tak surowo doświadczonej przemocą i zniszczeniami okrutnej i bezsensownej wojny, w którą została wciągnięta”. Wezwał jednocześnie, by nie zapominać o konfliktach trwających w innych częściach świata.

Drodzy bracia i siostry, dobrych Świąt Wielkanocnych!

Jezus, którego ukrzyżowano, Zmartwychwstał! Wchodzi między tych, którzy Go opłakują, zamkniętych w domu, pełnych lęku i trwogi. Wchodzi między nich i mówi: „Pokój wam!” (J 20, 19). Ukazuje rany na dłoniach i stopach, ranę boku: nie jest duchem, to właśnie On, ten sam Jezus, który umarł na krzyżu i był złożony w grobie. Wobec niedowierzających spojrzeń uczniów On powtarza: „Pokój wam!” (w. 21).
W tę Wielkanoc wojny również nasze spojrzenia są pełne niedowierzania. Widzieliśmy zbyt wiele przelewu krwi, zbyt wiele przemocy. Także nasze serca wypełnił strach i udręka, podczas gdy wielu naszych braci i sióstr musiało schronić się w domach, żeby bronić się przed bombami. Trudno nam uwierzyć, że Jezus naprawdę zmartwychwstał, że naprawdę pokonał śmierć. Czy to jest iluzja? Wytwór naszej wyobraźni? (...)

papieskie orędzie:     » w j. polskim     » w j. ormiańskim

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej