default_mobilelogo
ŚWIAT
Dzisiaj mija czwarta rocznica uroczystości, podczas której w Ogrodach Watykańskich, 5 kwietnia 2018 r. odsłonięto 2-metrowy pomnik św. Grzegorza z Nareku.
W bazylice św. Piotra w Watykanie Franciszek przewodniczył 12 kwietnia 2015 r. Mszy św. w związku z setną rocznicą ludobójstwa Ormian. Papież ogłosił wtedy ormiańskiego teologa, filozofa, poetę i mistyka św. Grzegorza z Nareku 36. Doktorem Kościoła. Jednym z koncelebransów był ormiański ówczesny patriarcha katolicki Nerses Bedros XIX Tarmouni.

Przypomnijmy  tą uroczystość w Ogrodach Watykańskich:
Papież przyjął na audiencji prezydenta Armenii Serża Sarkisiana oraz najwyższych zwierników tamtejszych Kościołów - katolickiego i apostolskiego. Okazją była uroczystość poświęcenia pomnika św. Grzegorza z Nareku, który dziś stanął w Ogrodach Watykańskich.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej