default_mobilelogo
RZYM

 

W piątek 4 lutego rano mszą św. pod przewodnictwem katolikosa-patriarchy Cylicji dla Ormian katolików, RAFAŁA PIOTRA XXI, rozpoczął się Synod biskupów ormiańskiego Kościoła katolickiego, któremu Patriarcha przewodniczy.

Program obrad synodu będzie obejmował przede wszystkim ocenę ogólnej sytuacji i potrzeb ormiańskiego Kościoła katolickiego oraz problematykę i zadania jego eparchii (diecezji) na świecie. W synodzie biorą udział ormiańskokatoliccy arcybiskupi i biskupi z: Libanu, Syrii, Egiptu, Iranu, Francji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Biskupi z Turcji i Ameryki Południowej są nieobecni z powodu złego stanu zdrowia. Sesje potrwają do 12 lutego. Posiedzenia podzielone będą codziennie na dwie części: poranną od 9.00 do 13.00 i popołudniową od 16.00 do 19.00. W sobotę 12 lutego, w dniu z zamknięcia synodu odbędzie się tylko sesja poranna.
Na zakończenie synodu zaplanowano publikację orędzia [uzup. 12.02.2022]. 

artykuły w j. ormiańskim:
  » na stronie Patriarchatu          » na stronie VATICAN NEWS

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej