default_mobilelogo
 
  POLSKA - Kościół św. Jadwigi Śląskiej
w Starej Białej
 
  ARMENIA - kościół Wniebowzięcia
Najświętszej Marii Panny 
w Paniku
(z prawej strony widoczny dom parafialny)

"NIEWIELKI ŚWIĄTECZNY PIKNIK CHARYTATYWNY"
W parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej k/Płocka zorganizowano w niedzielę 9 stycznia 2022 r. świąteczny, zimowy parafialny piknik na rzecz wsparcia ormiańskiej wspólnoty katolickiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w miejscowości Panik (Armenia, prow. Szirak).
Główny cel – pomoc w odbudowie bardzo zniszczonego centrum parafialnego.

Przedsięwzięciu patronowali: Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy sekretariacie KEP, z jego dyrektorem ks. Leszkiem Kryżą, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej ks. kan. Zbigniew Kaniecki i wójt gminy Stara Biała p. Sławomir Wawrzyński. Wydarzenie pobłogosławił, poinformowany o planach, katolikos-patriarcha Cylicji dla Ormian katolików Rafał Piotr XXI (Rafael Bedros XXI).
Inicjatorem i głównym organizatorem Pikniku był ks. prał. Rafał Krawczyk, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii w Soczi (Rosja).
Równolegle, rano w niedzielę w Armenii, w kościele w Panik, proboszcz tamtejszej parafii ks. prał. Karnik Youssef Hovsepian, odprawił mszę św. w intencji parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej, która to msza była transmitowana. 
Na każdej z czterech mszy św. ks. prał. Rafał Krawczyk przedstawiał sytuację Kościoła w Armenii. Również po każdej mszy św., wraz z wolontariuszami, kwestował, zbierając dobrowolne ofiary na wsparcie wspólnoty w Paniku.
Dodatkowo można było wesprzeć ten cel po prostu biorąc udział w parafialnym „Niewielkim Świątecznym Pikniku Charytatywnym”.
Atrakcji i niespodzianek było wiele, w tym te kuchni ormiańskiej. Wszystko udało się pięknie! Pogoda dopisała i frekwencja również.
Na koniec dnia – niespodzianka: transmisja online, na żywo na parafialnym facebooku - wieczorne podziękowanie i błogosławieństwo od Wielce Błogosławionego Katolikosa - Patriarchy Domu Cylicji dla Ormian katolików Rafała Piotra XXI Minassiana (nagranie w całym artykule, link poniżej).

» cały artykuł, galeria zdjęć

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej