default_mobilelogo

5 grudnia - III niedziela „adwentu” w obrządku ormiańskim (Գ. Կիրակի Յիսնակաց)

Przesłanie tej niedzieli, to wykorzystać dany czas i szanse, by przy Bożej pomocy i troskliwości przynosić dobre owoce naszego życia. Liczyć na Boże miłosierdzie i ufać w nie, ale zrobić też wszystko, by wypełnić Bożą wolę. 
Dzisiejsza ewangelia, to wezwanie do nawrócenia.

» Ewangelia wg św. Łukasza (13, 1-9)

Przypowieść o niepłodnym drzewie figowym jest przykładem przygotowania do Narodzenia Jezusa. Wizerunek figowca wielokrotnie występuje w Starym Testamencie, jest przykładem cierpliwości i hojności Boga. Ale też przypowieść przypomina, że istnieje jej granica. Oprócz cierpliwości i miłosierdzia jest i Boży gniew.
Nawrócenie się owocujące zbawieniem czasem dokonuje się natychmiast po poznaniu Jezusa, niekiedy trwa dłużej, aż człowiek pokona w sobie opór przed panowaniem Boga w swoim życiu. Bóg daje człowiekowi na to czas, podobnie jak ogrodnik, który pragnie uratować drzewo figowe przed wycięciem, jeszcze nawozi je i okopuje.
Przykłady oparte o obraz figowca, który nie owocuje, a którego owoc jest oczekiwany, odwołują się do ponad dwóch lat służby Jezusa. Większość mieszkańców Galilei już o Nim słyszała, niewielu uwierzyło w Niego. Czy Jezus ma jeszcze czekać na ich wiarę? Każdy człowiek ma czas na decyzję uwierzenia aż do końca ziemskiego życia.   (fbiblos.org; 
Vatican Radio, art. w j. ormiańskim)

» ks. Hovsep Kelegian (Paryż); VATICAN NEWS (w j. ormiańskim)

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej