default_mobilelogo
  PARAFIA POŁUDNIOWA 

Wczoraj dostaliśmy zaproszenie na tradycyjną już w Ryczeniu mszę św. barbórkową, przekazane przez pana Marka Kubickiego - górnika (ryczenianin z urodzenia i wyboru, sztygar z Zakładów Górniczych RUDNA):

 W niedzielę 5 grudnia 2021 r. o godz. 10.30
w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu
odprawiona zostanie Msza św.
w intencjach:
 o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Najświętszej i Świętej Barbary dla Górników  z Ryczenia i okolic
oraz dar życia wiecznego dla zmarłego Arcybiskupa Józefa Teodorowicza w 83. rocznicę Jego śmierci.

Zapraszają górnicy z Ryczenia i okolic oraz proboszcz Ryszard Skocz z Osetna

Ryczeń, pow. górowski, województwo dolnośląskie.
Będzie to kolejna msza św. tradycyjnie odprawiana z początkiem grudnia w intencji ryczeńskich górników. Zawsze również podczas tych barbórkowych mszy św. wspominany jest abp. Józef Teodorowicz, ostatni arcybiskup ormiańskokatolicki na terenie Rzeczypospolitej.
W kościelnej galerii wybitnych kaznodziejów, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, znajduje się jego portret (poświęcony i zawieszony w maju 2013 r.) pędzla Tomasza Wojnowskiego, a obok kościoła stoi obelisk upamiętniający arcybiskupa, dłuta ryczeńskiego kamieniarza Jacka Tańskiego - ufundowany przez mieszkańców, poświęcony 26 października 2008 r.

            » o pierwszym w Polsce pomniku abp. Terodorowicza
» o św. Barbarze, abp. Teodorowiczu i mszach św. barbórkowych

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej