default_mobilelogo
ARMENIA

27 października 2021 r. w stolicy Armenii Erywaniu otwarto nowe biuro Nuncjatury Apostolskiej. Celem jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do działania Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Armenii.
Biuro ma charakter tymczasowy i nie zastąpi oficjalnej nuncjatury w Tbilisi (Gruzja), która pełni funkcję misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w Gruzji i Armenii. Dotychczas nuncjusz apostolski w Armenii rezydował w nuncjaturze w Tbilisi. Od 2018 roku nuncjuszem w Armenii i Gruzji jest abp José Avelino Bettencourt.
Nuncjatura Apostolska w Armenii została ustanowiona 24 maja 1992 r. listem apostolskim Armeniam Nationem Jana Pawła II, gdy Armenia uzyskała niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego. Stosunki między Kościołem rzymskim a Armenią sięgają czasów starożytnych, niemal samych początków chrześcijaństwa.
Datę otwarcia nowego biura wybrano ze względu na obchodzone dziś 30-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i Armenią. Inauguracja odbyła się w obecności abp. Edgara Peña Parry, substytuta Sekretariatu Stan Stolicy Apostolskiej.
       
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej