default_mobilelogo

26 czerwca mija 230. rocznica ogłoszenia święta Matki Bożej Ormiańskiej, cudownego obrazu z Kamieńca Podolskiego. Uroczystość tradycyjnie odbywa się 27 czerwca w kościele św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim. 27 czerwca 1791 r. obraz i kościół św. Mikołaja w Kamieńcu zostały uroczyście poświęcone, a abp Jakub Tumanowicz, biskup archidiecezji lwowskiej obrządku ormiańskiego, nakazał obchodzić ten dzień - 27 czerwca - jako święto.

Według jednej z legend ikona została przywieziona do Kamieńca przez Ormian w 1380 roku. Matka Boża z kościoła Mikołaja była czczona przez Kamieniec jako Patronka - według legendy wielokrotnie ratowała Kamieniec Podolski przed najeźdźcami, cudownie pokazując się w płomieniach na murach miejskich ... według legendy wielokrotnie ratowała Kamieniec Podolski przed najeźdźcami.

Co roku w tym dniu diaspora ormiańska organizuje uroczystości w różnych regionach Ukrainy. Obchody kończą się 28 czerwca w Kamieńcu Podolskim, gdzie tradycyjnie gromadzą się pielgrzymi ze wszystkich regionów Ukrainy.

*

"Udało się ustalić, że obraz znajdował się w muzeum w Równem, skąd przeniesiono go do kijowskiego Państwowego Muzeum Sztuki Wschodniej i Zachodnie (nr inw. 1680. W roku 1995 przeprowadzono jego konserwację w Pracowni Konserwacji Malarstwa Ukraińskiego Centrum Konserwacji w Kijowie, (...)" (Jacek Chrząszczewski, "Kościoły Ormian Polskich", 2001)

EŁ; zdjęcia z art. na stronie analitikaue.net

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej