default_mobilelogo
  • odpust_2014
Poniżej publikujemy list ks. prałata Cezarego Annusewicza, proboszcza ormiańskokatolickiej parafii Polski północnej i jednocześnie proboszcza rzymskokatolickiej parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Gdańsku. Więcej informacji pod adresem: www.piotripawel.diecezja.gda.pl/

Drodzy czciciele Matki Bożej Łaskawej!

W maju 2014 roku obchodzimy już 77. rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, który koronowany był w Stanisławowie 30 maja 1937 roku. W Gdańsku, w naszym Diecezjalnym Sanktuarium, ustanowionym w 2007 roku, Matka Boża jest od ponad 50 lat.
I jak co roku uroczystości odpustowe przypadają na niedzielę przed Niedzielą Wniebowstąpienia Pańskiego – w tym roku 25 maja. Poprzedza je Triduum w: czwartek, piątek i sobotę, kiedy to odprawione będą msze święte o g. 12.00.

Od uroczystego wprowadzenia Cudownego Obrazu z Kaplicy (dawnej zakrystii) do Głównego Ołtarza, po rekonsekracji kościoła w 2006 roku, mijają kolejne lata wypełnione modlitwą, nabożeństwami i dalszą odbudową a obecnie przede wszystkim wyposażaniem kościoła: w dębowe ławy, które zostały wykonane wcześniej niż planowano, w dębowe drzwi do zakrystii, w ołtarze boczne i w kruchtę kościoła, by umożliwić wiernym wejście na modlitwę do kościoła w ciągu dnia. Przeprowadzono także konserwację i ułożono na nowo zabytkowe płyty nagrobne, planowane jest: wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych i rozpoczęcie realizacji prospektu organowego.

Dla czcicieli Matki Bożej Łaskawej Jej wizerunek jest najbliższy, a więc i miejsce Jej obecności, czyli główny ołtarz. Mamy już od ub. roku rokalie, dzięki ofiarności czcicieli Matki Bożej. To właśnie rokalie, znajdujące się po obu stronach Obrazu są pięknym ubogaceniem ołtarza. Były w Stanisławowie, ale się nie zachowały.

Od ub. roku przywracane są do stanu pierwotnego bardzo zniszczone ramy do gablot wotywnych, ale jeszcze potrzeba polichromii i pozłocenia. W nich jest także miejsce na nasze współczesne wota dziękczynne, które można nadsyłać czy dostarczać, jak np. wymodlone różańce, czy serduszka z zaznaczeniem intencji.

W związku z kanonizacją św. Jana Pawła II, nasz artysta rzeźbiarz wykonuje epitafium o wysokości 2,30 m i szerokości 1,30 m i na ten cel zbieramy teraz ofiary, aby właśnie pamięć o Ojcu św. Janie Pawle II została przechowana na pokolenia.

W kościele jest wystawiona Księga Próśb i Podziękowań do Matki Bożej.

Nowennę do Matki Bożej z wyczytywaniem intencji odprawiamy w każdą środę.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na uroczystości odpustowe i do odwiedzin w każdym dowolnym czasie, z modlitewną pamięcią i podziękowaniem za wszelkie ofiary. Przesyłając ofiarę proszę zaznaczyć „na Epitafium Jana Pawła II”.

Proboszcz, ks. prałat Cezary Annusewicz

Gdańsk, maj 2014
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej