default_mobilelogo
ARMENIA

9 grudnia br spotkanie prezydenta Armenii Armena Sarkisjana z nuncjuszem papieskim abp. José Avellino Betancourt’em.

Sytuacja powojenna w Armenii i Arcachu, w szczególności zachowanie duchowego, historycznego i kulturowego dziedzictwa Armenii była tematem rozmów arcybiskupa José Avellino Betancourt’a nuncjusza apostolskiego w Armenii i Gruzji podczas spotkania u prezydenta Armenii Armena Sarkisjana, jak informuje biuro Prezydenta Armenpress. W imieniu Stolicy Apostolskiej nuncjusz wyraził gotowość pomocy w zachowaniu tego dziedzictwa.

Nuncjusz Apostolski Stolicy Apostolskiej oświadczył, że przebywa w Armenii jako przedstawiciel Papieża Franciszka i jako przyjaciel Armenii. Złożył kondolencje prezydentowi Armenii z powodu strat ludzkich w ostatniej wojnie.

Prezydent Sarkisjan i arcybiskup J. Avelino Bettencourt rozmawiali także o powrocie jeńców ormiańskich i pojmanych cywilów z Azerbejdżanu do Armenii.

Strony poruszyły także kwestię relacji między Armenią a Stolicą Apostolską, historycznych więzi oraz pogłębienia współpracy opartej na wspólnocie dziedzictwa kulturowego i duchowego.

Abp José Avellino Betancourt jest nuncjuszem apostolskim w Armenii i Gruzji od 2018, zastąpił na tej funkcji abpa Marka Solczyńskiego, który przez 5 lat pełnił funkcję nuncjusza papieskiego dla Armenii, Gruzji i Azerbejdżanu. Nuncjaturę dla tych krajów, z siedzibą w Tbilisi, ustanowił w 1992 papież św. Jan Paweł II.  

ks. prof. Józef Naumowicz, na podstawie Armenpress

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej