default_mobilelogo

17 listopada 2020 r. zmarł Andrzej Krzeczunowicz, tak dobrze znany wielu z nas – zawsze pogodny, uśmiechnięty i życzliwy.

Urodził się 20 listopada 1930 roku we Lwowie, jako najmłodszy z trzech synów Heleny z domu Lubienieckiej i polskiego Ormianina, Kornela Krzeczunowicza.
Swą pierwszą edukację odebrał w domu. Po wybuchu II wojny światowej cała rodzina przedostała się najpierw do Lwowa, skąd ojciec udał się na Węgry i dalej do Francji, do armii generała Sikorskiego. Andrzej Krzeczunowicz wraz z matką i braćmi przekroczyli granicę i dotarli do rodziny, do Krakowa. Potem przenosili się z miejsca na miejsce po całej Europie, by wreszcie trafić do Anglii.
Andrzej Krzeczunowicz po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie St. Andrews w 1952 roku dostał się na stypendium do Kolegium Wolnej Europy w Strasburgu, gdzie rozpoczął kierunek “wyższe studia europejskie”. Wiosną 1954 roku rozpoczął pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, najpierw jako tłumacz, a następnie w redakcji dziennika radiowego. Po dziesięciu latach został kierownikiem dziennika, a od 1983 roku do przejścia na emeryturę w 1988 roku pracował jako zastępca dyrektora Radia Wolna Europa. W latach 1989–1992 był dyrektorem Biblioteki Polskiej i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu. W latach 1992–1997 pełnił funkcję ambasadora Rzeczypospolitej w Belgii i Luksemburgu oraz stałego przedstawiciela przy NATO i Unii Zachodnioeuropejskiej. Brał udział w rokowaniach w sprawie wejścia Polski do NATO. Był kawalerem Zakonu Maltańskiego.

W 2015 roku świętowaliśmy jego benefis jako prezesa Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie. W wygłoszonej na cześć Jubilata laudacji wielokrotnie wspominano jego ormiańskie korzenie. W części artystycznej czytane były m.in. fragmenty wspomnieniowej książki Andrzeja Krzeczunowicza, wydanej w 2014 roku pt. Bołszowce. Wspomnienie z dzieciństwa na Kresach, ze szczególnym akcentem położonym na ormiańskie pochodzenie autora.

Kilka lat temu na stałe przeniósł się do Warszawy, gdzie uczestniczył w ormiańskich uroczystościach religijnych i imprezach społecznych.

Trzy lata temu ukazały się w Polskim Radiu Program II audycje z udziałem Andrzeja Krzeczunowicza, w tym wspomnieniowe o rodzinie.

Andrzeju, będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Odpoczywaj w pokoju! Ter wohormia!

mag

za stroną Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 

 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej