default_mobilelogo

W 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża kard. Kazimierz Nycz przewodniczył w Świątyni Opatrzności Bożej Mszy św. w intencji pokoju w Armenii.

Eucharystię z metropolitą warszawskim, który jest także ordynariuszem katolików obrządku ormiańskiego, koncelebrowali ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz ormiańskokatolickich parafii w Polsce centralnej oraz południowej i ks. prał. Rafał Krawczyk, duszpasterz Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej, a także dwaj księża parafialni. W liturgii uczestniczył duszpasterz apostolskiego Kościoła ormiańskiego ks. Taron Ghulikyan, oraz ambasador Armenii w Polsce Samvel Mkrtchian.
W homilii kard. Nycz mówił, że Bóg troszczy się o wszystkich, choć czasem może się nam wydawać, jakby tej troski nie było widać. Przypomniał, że do Świątyni Opatrzności przychodzą wierni, aby Bogu polecać swoje często bardzo trudne sprawy. "Także my chcemy się gorąco modlić o pokój, aby wojna nie była sposobem rozwiązywania problemów" – powiedział, odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II i papieża Franciszka z najnowszej encykliki „Fratelli tutti”.
Kardynał przypomniał, że św. Janowi Pawłowi II bardzo bliski był naród ormiański. "Papież prosił i błagał o pokój wiele razy. Był ostatnim głosem na świecie, który mówił „nie” dla wojny, która zawsze sprawia ból i cierpienie niewinnym ludziom".
Na zakończenie mszy św. odmówiono Ojcze Nasz w języku ormiańskim, po czym księża z niewielką - ze względu na zaostrzone rygory sanitarne - delegacją przeszli na modlitwę przy chaczkarze, ustawionym przy Świątyni dwa lata temu, jako dar Ormian dedykowany św. Janowi Pawłowi II, przyjacielowi Armenii, w 40. rocznicę jego pontyfikatu, a także w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 


na podstawie inf. własnych, Niedzieli Warszawskiej i strony Archidiecezji Warszawskiej;
zdjęcia: Wojciech Łączyński (tamże)

» artykuł i galeria zdjęć na stronie Archidiecezji Warszawskiej 


Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej