default_mobilelogo
ARMENIA

Armenia wprowadziła stan wojenny w związku z konfliktem w regionie Górskiego Karabachu. Kraje całego świata wzywają do zaprzestania przemocy i rozpoczęcia dialogu.

"Wczesnym rankiem [red.: w niedzielę 27.09.2020], około godziny 7.00, siły azerbejdżańskie rozpoczęły agresję na dużą skalę, w tym ataki rakietowe na linii kontaktu z naszą stroną Górskiego Karabachu. Ich celem jest ludność cywilna i infrastruktura cywilna, w tym stolica Stepanakert. Pojawiły się tam już doniesienia o stratach i ofiarach wśród ludności cywilnej" - powiedziała Anna Naghdalyan, rzecznik ministra spraw zagranicznych Armenii.

Armenia poinformowała, że Azerbejdżan zaatakował z lądu i powietrza.

Premier rządu Nikol Paszynian wprowadził z chwilą ogłoszenia stan wojenny i powszechną mobilizację, wzywając mężczyzn do stawienia się w komisjach poborowych.
 
Ataki artyleryjskie były wymierzone w cywilne osady, w tym miasto Stepanakert, stolice regionu. Zginęło kilkoro cywilów, zbombardowane zostały także szkoły.

Ministerstwo Obrony Armenii poinformowało w komunikacie: "Nasza reakcja będzie proporcjonalna, a wojskowo-polityczne przywództwo Azerbejdżanu ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację".

za Rzeczpospolita, 27.09.2020, 11:25; TV Trwam News

Módlmy się za żołnierzy, za ludność cywilną cierpiąca w wyniku konfliktu, módlmy się o pokój na Kaukazie.

»  Ojcze nasz, któryś jest w niebie...    Հա՛յր մեր, որ երկնքում ես...   Hajr mer, wor herkinys es...

»  Zdrowaś Mario, laski pełna...   Ողջոյն քեզ, Մարիամ,...   Wochczujn kez, Mariam, li sznorok,...


Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej