default_mobilelogo
PARAFIA POŁUDNIOWA

 

Podniosła uroczystość

Uroczystość Podniesienia Krzyża Świętego w Kościele ormiańskim w tym roku była obchodzona 13 września. Każda następna niedziela aż do okresu przed Epifanią we wspomnieniu, rozważaniu i nauce nawiązuje do tego czym dla chrześcijanina jest Ofiara Jezusa na krzyżu. Bardzo piękną naukę w tym duchu wygłosił ks. prof. Józef Naumowicz podczas Mszy św. sprawowanej we Wrocławiu 20 września b.r. Odwołał się do słów ormiańskiego poety Grzegorza z Nareku (ok. 944-1010), również doktora Kocioła katolickiego, który pisał, że człowiek jest wtedy wielki, kiedy klęczy przed Bogiem. Kiedy schyla głowę, oddaje mu pokłon, pada na twarz, aby oddać Mu cześć, chwałę i uwielbienie. Ale poeta wie też również, że człowiek jest słaby, upada, musi Pana Boga przepraszać. W kazaniu ksiądz podkreślił, że święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest też świętem każdej ludzkiej ofiary, każdego podniesienia się z człowieczego upadku; nie trwania w grzechu, ale zwróceniu się do Boga.

Mszę św. ks. Naumowicz odprawiał w asyście ojca Marka Miławieckiego i subdiakona Aharona Samvelyana. Śpiewem wspierali ich prof. Ara Sayegh i Aram Sayegh oraz chór Wrocławscy Madrygaliści pod dyrekcją Haliny Zwiercan.

Msza św. była sprawowana w intencji śp. Izydora Statkiewicza (www.wiki.ormianie.pl/index.php?title=Izydor_Statkiewicz) w pierwszą rocznicę śmierci.

Przed Mszą św. ks. Józef Naumowicz udzielił sakramentu Chrztu św. Aleksandrowi – synkowi Araks i Mateusza.

tekst i zdjęcia: Romana Obrocka

Życzymy wielu Łask Bożych dla Aleksandra i jego szczęśliwych rodziców Araks i Mateusza!
Redakcja

 » galeria zdjęć

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej