default_mobilelogo

 STULECIE URODZIN KAROLA WOJTYŁY,

ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, PAPIEŻA

18 MAJA 2020 

„Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”

(Jan Paweł II, List do artystów, 1999 r.)

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II (1978-2005), ogłoszony świętym w roku 2014. Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

(Centrum Myśli Jana Pawła II, www.centrumjp2.pl/)

» BIOGRAFIA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
artykuły w j. ormiańskim na stronie Vatican News: »  1.  »  2.    »  3.
Poniżej film o św. Janie Pawle II w j. ormiańskim (Telepace Armenia խաղաղութեան ձայն, 5 maja 2017 r.)

Z okazji tej rocznicy Telewizja Polska przygotowała 17 i 18 maja obszerne bloki programowe. Uruchomiła też stronę: https://jp2.tvp.pl/ (z jej prezentacji):
"
Setna rocznica urodzin papieża Polaka jest okazją, by przypomnieć najważniejsze chwile jego pontyfikatu, szczególnie pielgrzymki do Ojczyzny. Na powrót do tych niezwykłych chwil pozwalają wyjątkowe materiały filmowe, zgromadzone w archiwach Telewizji Polskiej").

TRANSMISJE MSZY ŚW. rzymskokatolickich (na antenie TVP 1)
w dniu setnej rocznicy urodzin św.Jana Pawła II:

 ♦ Niedziela, 17 maja 2020, godzina 10.30, transmisja z Wadowic,
  Poniedziałek, 18 maja 2020, godz. 7.00, Msza św. z Watykanu, którą odprawi papieża Franciszka przy grobie Świętego

  

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej