default_mobilelogo
ŚWIAT

Dzisiaj 11 listopada 2019 r. rano zostało zabitych przez terrorystów dwóch księży ormiańskokatolickich - ks. Hovsep Petoyan, proboszcz ormiańskokatolickiej wspólnoty Qamishli, i jego ojciec, Hanna Petoyan. Byli w drodze do kościoła św. Grzegorza Oświeciciela w Deir el-Zor. Zginęli w wyniku strzałów oddanych do ich samochodu. Ojciec zmarł na miejscu, a ks. Hovsep w drodze do szpitala.
Ks. Hovsep Petoyan święcenia kapłańskie przyjął w 2014 r. z rąk abp. Rafała Minassiana. Od tego też roku pracowała w Qamishli w Syrii, gdzie zamieszkał z rodziną. Prowadził aktywną działalność duszpasterską w parafii i w kraju. Od kilku miesięcy posługiwał również we wspólnotach ormiańskokatolickich w Armenii. Bardzo lubił pracować z dziećmi i młodzieżą, był lubiany przez nich.
Uczestniczył w tym roku w trzecich już Dniach Młodzieży z terenu Ordynariatu – „Ordinariate Youth Day – III” w Centrum Ormiańskiego Kościoła Katolickiego Aghajanian (niedaleko Giumri, prowincja Szirak).

Wieczny odpoczynek racz Im dać, Panie, 
a światłość wiekuista niechaj Im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju.  Amen. 

Ով Տէր հավերժական հանգիստ շնորհէ անոր հոգւոյն, 
հավերժական լույսերով լուսաւորէ զինք, թող որ խաղաղութեամբ ննջէ: ԱՄԷՆ


Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej