default_mobilelogo
  PARAFIA POŁUDNIOWA 

Uroczystość odbyła się dzisiaj [29.09.2019 - red.] w gliwickim kościele Trójcy Świętej - z okazji rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Łysieckiej, która odbyła się 3 września 1989 roku na placu Krakowskim.

Mszę świętą w rycie ormiańskim odprawił ks. prof. Józef Naumowicz z Warszawy, duszpasterz południowej parafii ormiańskokatolickiej z siedzibą w Gliwicach, natomiast kazanie wygłosił biskup Jan Kopiec.

- Jestem przekonany, że fakt, iż w Gliwicach znalazł bezpieczne miejsce ten czcigodny obraz Matki naszego Pana z Łyśca, to dar opatrzności, byśmy nauczyli się ustawicznie poszerzać nasze horyzonty. Bo miasto to, jak i cała ziemia górnośląska, przez wieki były poza zasięgiem tych nurtów, na które otwarta była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wraz z pojawieniem się wspólnoty ormiańskiej po 1945 roku, tego poszerzenia doświadczamy tu, w Gliwicach - stwierdził.

» cały artykuł: "Bp Jan Kopiec: uważam waszą obecność tutaj za nasze wielkie bogactwo "- Gość Niedzielny
» galeria zdjęć: "Uroczystość w kościele ormiańskim"- Gość Niedzielny

» artykuł na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej ekai.pl

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej