default_mobilelogo

PARAFIA PÓŁNOCNA

Spłonął dach nad zakrystią kościoła św. św. Piotra i Pawła w Gdańsku. To w tym kościele mieści się sanktuarium Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie. Kościół jest też siedzibą ormiańskokatolickiej parafii Polski Północnej.

Kościół św. Piotra i Pawła położony jest na Starym Przedmieściu. Został zbudowany w 1397 roku jako filia Kościoła Mariackiego. Należy do największych kościołów gotyckich w Gdańsku. W latach 1622-1945 należał do ewangelików reformowanych. Od 1945 świątynia służy rzymskim i ormiańskim katolikom.
Pożar jest już ugaszony, w akcji gaśniczej brało udział 28 zastępów straży pożarnej. Obecnie trwa rozbiórka pozostałej części dachu zakrystii. Według obecnych informacji, na szczęście w pożarze nie ucierpiał Cudowny Obraz ani pozostałe wyposażenie kościoła głównego, choć w prezbiterium znalazła się woda z akcji gaśniczej.
Spaliło się około 200 metrów poddasza, w tym część konstrukcji dachowej. Strażacy wynieśli część wyposażenia kościoła, które ucierpiało w wyniku zalania. Ponieważ użyta do gaszenia woda kapie z części dachowej do wnętrza kościoła, strażacy zabezpieczyli też folią niektóre zabytkowe elementy stanowiące wyposażenie kościoła. Według nieoficjalnych informacji przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji, która znajdowała się w wyremontowanym niedawno dachu. Udział osób trzecich w podpaleniu jest raczej wykluczony, kościół był zamknięty i zabezpieczony alarmami.
W imieniu ks. proboszcza Cezarego Annusewicza i wspólnoty gdańskich Ormian prosimy wszystkich Ludzi Dobrej Woli o wsparcie w odbudowie. Szczegóły i więcej informacji podamy wkrótce. (za stroną Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich; onet Trójmiasto)

zdjęcia Władysław Deńca

        wybrane doniesienia mediów:     »  isakowicz.pl     » wPolityce.pl     » Do rzeczy     » Gosc.pl     » Gdansk.pl     » wMeritum.pl     » WPwiadomości    

» zdjęcia z akcji gaśniczej i stanu wnętrza po pożarze dachu - trójmiasto.onet.pl

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej