default_mobilelogo

Maj to był czas szczególnie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Okres, w którym Kościół zaprasza do pogłębienia z Nią relacji.

W maju Kościół katolicki oddaje szczególną cześć Matce Bożej. Jest to miesiąc, w którym w całej Polsce przy przydrożnych kapliczkach i figurach oraz w kościołach, modląc się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiane są nabożeństwa majowe. Centralnym punktem nabożeństwa jest litania loretańska do Najświętszej Maryi Panny. O znaczeniu tej modlitwy mówi o. Marian Waligóra — przeor klasztoru jasnogórskiego:
Modlitwa litanii loretańskiej jest ubogaceniem duchowym, ponieważ przypominamy sobie, jak wielkim darem jest Maryja dla Kościoła i dla każdego z nas. Powtarzanie wezwań do Maryi i wołanie „módl się za nami” to modlitwa, która podnosi serce ku górze i jest zaproszeniem do tego, by przemieniać swoje życie, stawać się podobnym do Matki Bożej, naśladować Jej postawy, które kontemplujemy patrząc na Jej miłość do Chrystusa.

Również w katolickim kościele w Armenii w maju odbywały się nabożeństwa i procesje poświęcona Najświętszej Marii Pannie, modlono się na różańcu.

» cały artykuł, zdjęcia z procesji w Panik (Armenia)

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej