default_mobilelogo
ARMENIA
 

Dzisiaj, w czwartek 25 października 2018 r. o godzinie 12.00 miała miejsce Uroczystość Konsekracji nowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Arpeni, wybudowanego dzięki ofiarności wielu wspólnot katolickich w Polsce.
30 lat po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło istniejący tu przedtem kościół.

Mszy św. przewodniczył abp Rafał Minassian w towarzystwie wielu księży, z udziałem Nuncjusza Apostolskiego dla Armenii i Gruzji abpa José Avelino Bettencourtiego i przedstawicieli Patriarchatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego z Libanu.
Podczas mszy śpiewał chór z katedry w Giumri.
Na uroczystości obecny był również Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej pan Paweł Cieplak, wielu zaproszonych gości, wierni z Arpeni i sąsiednich wiosek.

» FILM 1            » FILM 2

Na bieżąco przedstawialiśmy tu historię powstania kościoła w Arpeni, galerię zdjęć obrazujących koleje jego budowy - od pierwszych wykopów pod fundamenty po osadzenie krzyża na kościelnej wieży 29 lipca tego roku.
Arpeni to jedna z miejscowości regionu opustoszałego przez trzęsienie ziemi, zaniedbanego, zapomnianego przez państwo, pozbawionego jakichkolwiek perspektyw do normalnego funkcjonowania i życia. Tutejsze wspólnoty potrzebują przede wszystkim zaplecza do modlitwy, Kościoła, który nie rzadko dla ludzi wschodniego Kaukazu jest mocnym argumentem do podjęcia z większym zaangażowaniem praktyk religijnych.
I taką możliwość wspólnota z Arpeni właśnie otrzymała!

Opowieść zamykamy galerią zdjęć z uroczystej konsekracji.

A wszystkim wiernym kościoła pw. Jana Chrzciciela w Arpeni życzymy wielu łask bożych, poczucia głębokiej więzi ze swoim Kościołem.
Niech modlitwa i uwielbienie Boga tu trwa, aby Wasza wspólnota była nieustannie miejscem głoszenia Dobrej Nowiny, budowania i pogłębiania więzi między Bogiem a człowiekiem.

» GALERIA
» artykuły na stronie Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego
dla Armenii i Europy Wschodniej - w j. ormiańskim, w j. angielskim


Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej