default_mobilelogo
PARAFIA CENTRALNA

Po wakacyjnej przerwie, parafianie z Parafii Centralnej, spotkali się na mszy św. mimo utrudnień z dotarciem do kaplicy Rodziny Rodzin, spowodowanych odbywającym się biegiem ulicznym. Pojawili się znajomi klerycy Aron, Aharon i Narek, już po obłóczynach, które odbyły się w trakcie ich wakacyjnego pobytu w Armenii.

W homilii ks. Józef Naumawicz przypomniał, że w liturgii ormiańskiej mamy dzisiaj czwartą niedzielę po podwyższeniu krzyża, a do 11 listopada, będzie ich 9. Święta te nie są obchodzone w obrządku łacińskim. W obrządku ormiańskim od 13 listopada wchodzimy w pięćdziesiątnicę adwentową, okres przygotowania do epifanii - święta narodzenia Chrystusa.

Ksiądz nawiązał do symbolu krzyża ormiańskiego, krzyża nadziei i odrodzenia. Ostatnio sporo ich było błogosławionych, rzeźbione w tufie w pięknych kolorach, mają upamiętniać miejsca i zdarzenia. Dzisiejsza msza św. sprawowana jest w intencji ludzi konających, którzy być może odchodzą bez nadziei zbawienia, w życiu odeszli od krzyża i Boga. Modlimy się, aby przed śmiercią zawierzyli krzyżowi, Chrystusowi i miłosierdziu Bożemu.

Również w trakcie zawierania małżeństwa w obrządku ormiańskim pojawia się krzyż, podczas koronacji pary młodej, tzw. brat krzyżowy trzyma krzyż który ma ich łączyć, jest krzyżem nadziei i ofiary.

Ksiądz wspomniał chyba najbardziej znanego Ormianina na świecie, który niedawno odszedł - Charles Aznavour to postać wyjątkowa, był osobą niezwykle pracowitą, mimo, że urodził się we Francji, oddany swojej ormiańskiej ojczyźnie, był jej ambasadorem.

Po końcowym błogosławieństwie, ksiądz pochwalił nas za bardzo dobry śpiew w trakcie mszy i zaprosił na tradycyjne spotkanie przy herbacie i słodyczach.

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej