default_mobilelogo

za stroną Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018:

W lubaczowskiej Konkatedrze pw. bł. Jakuba Strzemię wybrzmiała w sobotni wieczór [4 sierpnia 2018 r. - przyp. red] ormiańskokatolicka msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Józefa Naumowicza z udziałem 6-osobowego chóru męskiego.

» galeria

»  Konkatedra Lubaczów
Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej
("Ślicznej Gwiazdy Lwowa")

» część mszy św. nagranej przez Katolickie Radio Zamość

za stroną Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, z artykułu "To były piękne dni...":

(…) I jeszcze wieczorna Msza św. ormiańskokatolicka w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie odprawiona przez ks. Józefa Naumowicza za zgodą proboszcza miejsca, ks. Andrzeja Stopyry. Z udziałem księży parafii i liturgicznej służby ołtarza oraz chóru męskiego w składzie: Adam Sławiński, Grzegorz Wiśniewski, Mirosław Grabski, Piotr Stawarski, Bogumił Kozłowski i Jakub Kopczyński (dyrygent chóru). Wierni wypełniający świątynię po brzegi, otrzymali tekst „Hajr mer/Ojcze nasz” oraz Mszalik. Uroczyście, z zapachem kadzidła, śpiewem jak w żadnym innym kościele… To nic, że większość wiernych gubiła się w porządku Mszy św. Powiew Orientu, Kresów, minionych czasów działał. Toteż nie dziwota, że chętnie było przyjmowane indywidualne błogosławieństwo udzielane przez ks. Józefa, a chór został obdarowany długo trwającymi brawami.
W kazaniu ks. Naumowicz powiedział m.in.:

Ormianie z tego słynęli, że zachowali swoją religię, obyczaje, ale potrafili kochać Polskę. Wyróżniali się tą lojalnością wobec Polski. Obecnie w Lubaczowie odbywają się Dni Ormiańskie i w czasie różnych dyskusji kim są Ormianie, jacy są, zapadły mi w pamięć dwa określenia. Pierwsze, że Ormianie są tak przedsiębiorczy i zaradni, tak bardzo innowacyjni, że ktoś powiedział, iż Ormianie wyróżniają się inteligencją emocjonalną. To znaczy, że potrafią bardzo dobrze wczuwać się w sytuację, w położenie drugiej osoby i nawiązywać dobre relacje, a jednocześnie daną chwilę wykorzystać do rozwoju, do pomnożenia swego ducha, swego majątku. Bardzo dobrze, że potrafili te dary, które otrzymali rozmnożyć, że potrafili przynieść następne 10, że nie zakopali tych swoich darów gdzieś w ziemi. Pan takich sług nie pobłogosławił. Pobłogosławił tych, którzy rozmnożyli swoje dary. I to jest pierwsza taka cecha Ormian: emocjonalna mądrość, inteligencja, dar wrodzony. Drugim, bardzo ważnym rysem Ormian jest wytrwałość. Historia Armenii jest bardzo tragiczna, tak samo jak historia Polski, albo jeszcze bardziej. Są mniejszym narodem, pierwszym krajem chrześcijańskim, ale jednym z najstarszych narodów świata. W swojej historii tyle mieli trudności, walk, przelanej krwi. Pierwszą wojnę w obronie chrześcijaństwa stoczyli właśnie Ormianie…
Tu kapłan rozwinął opowieść o heroizmie Ormian, o trwaniu i wytrwaniu przy wierze.
Msza św. ormiańskokatolicka ukoronowała Dni Ormiańskie na Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018 w Lubaczowie.
Relację zakończmy pozdrowieniem Ormian kuckich: Astwadz khezi chyzmat aczohe!/
Bóg niech da ci szczęście!

» cały artykuł

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej