default_mobilelogo
ARMENIA

Kilkakrotnie już pisaliśmy o budowie kościoła w Arpeni. Śledzimy jej postępy.
W miejscowości Arpeni, jednej z górskich wiosek położonych w prowincji Szirak w Armenii, w połowie lipca 2017 r. Katolicki Kościół Ormiański rozpoczął budowę kościoła. Budowę można było zacząć i kontynuować dzięki ofiarności wielu wspólnot katolickich w Polsce na rzecz działalności apostolskiej ks. Rafała Krawczyka w Armenii. W latach 2017 - 2018 ks. Rafał odwiedził różne wspólnoty, m.in. w diecezji płockiej, archidiecezji warszawskiej i archidiecezji wrocławskiej, które wyraziły chęć wsparcia tak trudnej i pięknej inicjatywy dla skrajnie ubogiego regionu Armenii.

29 lipca 2018 r. odbyła się w Arpeni uroczystość poświęcenia i osadzenia krzyża na kościelnej wieży. Poniżej filmy z tego wydarzenia - ormiańskiej telewizji Głos Pokoju oraz dwa katolickiej telewizji z Libanu Noursat Network. W nich wywiady, również historia zniszczenia podczas trzęsienia ziemi 1988 poprzedniego kościoła i budowy nowego.

  » film 1 (j. ormiański)       »  film 2 (j. arbski)      » film 3 (j. arabski)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej