default_mobilelogo

PARAFIA CENTRALNA

 


 

Zapraszam do jak najliczniejszego udziału w mszy św. ormiańskokatolickiej,
która będzie sprawowana w Warszawie

w WARSZAWIE
w niedzielę 6 maja 2018  o godzinie 11.00,
w kaplicy Matki Bożej, ul. Łazienkowska 14.

Już teraz przypominam, że następna msza św. w Warszawie
planowana jest na niedzielę, 20 maja 2018.

Po niej odbędzie się spotkanie z panami Zbyszkiem Manugiewiczem i Jerzym Tustanowskim, autorami niedawno wydanej książki
„U podnóża Owidiusza.  Rozkwit i zagłada wspólnoty kuckiej nad Czeremoszem”.
Po spotkaniu – czas na rozmowy z autorami i na potrawy ormiańskie. 

Obraz "Matka Boża z Nareku" (Holy Mother of Narek), namalowany przez Ariela Agemiana (1904-1963).

Olejny oryginał znajduje się w Papieskim Kolegium Ormiańskim w Rzymie. Obraz przedstawia NMP z dzieciątkiem na ręku i modlącego się św. Grzegorza z Nareku.

UWAGA: Zaczął się maj i majowe nabożeństwa maryjne, odprawiane w kościołach lub przy przydrożnych kapliczkach. Ale można je odprawiać (odmawiać lub śpiewać) w domu. Dlatego załączam to, co stanowi główną część tych nabożeństw: Litanię Loretańską i modlitwę "Pod Twoją obronę".
Warto sobie zdać sprawę, że polska Litania Loretańska ma dwa wezwania więcej niż powszechnie używane. W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi
Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie "Królowo Polski". W tym roku watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła, by w Polsce mogło być dodane wezwanie: „Matko Miłosierdzia” (po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”).

Wraz z serdeczną pamięcią i modlitwą
ks. Józef Naumowicz

»  Litania Loretańska

 » 
harmonogram Mszy św. dla Parafii Centralnej
» 
harmonogram Mszy św. ogólnopolski

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej