default_mobilelogo

  PARAFIA POŁUDNIOWA 

5 listopada o godzinie 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w Krakowie (Kolegium Kołłątaja, ul. św. Anny 6, sala 10 I p.). Gościem spotkania będzie dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Pan Stanisław Dziedzic, który będzie mówił o unii pomiędzy Apostolskim Kościołem Ormiańskim a Kościołem katolickim w XVII wieku, oraz o arcybiskupie Mikołaju Torosowiczu, jej twórcy.
Temat kontrowersyjny i ważny dla polskich Ormian i Kościoła ormiańskieg. Unia w znaczącym stopniu przyczyniła się do umocnienia tożsamości polskich Ormian, choć w samej Armenii wydarzenie to oceniane jest jednoznacznie negatywnie. 
                                                                                                                                       (na podstawie inf. od OTK i Andrzeja A. Zięby)

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej